Pro starší generace bych dal čtvrtou dávku vakcíny půl roku po té třetí, uvedl biolog Flegr

Nejsou to ani dva měsíce, co Česká republika zahájila očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19, a už se do veřejného prostoru dostává téma čtvrté dávky.

i Zdroj fotografie: S vědomím Jaroslava Flegra / Facebook
                   

S aplikací třetí dávky vakcíny proti covidu-19 Česko začalo 20. září. Posilující dávku mohou dostat všichni, u kterých uběhlo minimálně půl roku po dokončeném očkování. Evoluční biolog Jaroslav Flegr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS již zmínil také dávku čtvrtou. Podle něj není nic zvláštního na tom, že dvě dávky nechrání více než půl roku. Třetí dávka je pro posílení imunity, následně se intervaly prodlužují.

Zatím chybí data

U starší generace by čtvrtou dávku Flegr neaplikoval dříve, než za půl roku, u mladší až za dva roky. S očkováním posilujících dávek začal jako první v létě Izrael. Podle prvních dat je zřejmé, že třetí dávka dává lidem nad 60 let až 65krát menší šanci, že je v případě nákazy čeká vážný stav. Imunolog Václav Hořejší ale nebere izraelské výzkumy zatím jako rozhodující. Připomněl, že třetí dávka se tam začala aplikovat teprve před pár měsíci. „Nemůžeme říct, jak to bude vypadat třeba za rok. Nevíme, zda nebudou potřebovat další dávku třeba za pět let,“ upozornil na úskalí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ampule s virem

Debatu o čtvrté dávce tak Hořejší považuje za předčasnou, protože ochranný účinek posilující dávky zatím neznáme. Sám nicméně odhaduje, že třetí dávka bude mít dlouhou účinnost. Pokud by to tak ale nebylo, nepovažuje každoroční přeočkování za zásadní tragédii. V té souvislosti připomněl, že například proti chřipce se lidé také očkují každý rok. K Flegrovým výrokům se obezřetně postavil také epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Za klíčové považuje především připravit vakcínu, která by více odpovídala mutaci delta a nemuselo by tak docházet k přeočkovávání příliš často.

Nikdo čtvrtou dávku nevylučuje

Těžko se zároveň podle Prymuly hledá srovnání s jinými vakcínami. „Zdokumentovaný odstup, který by s tímto mohl trochu korelovat, je pouze u klíšťové encefalitidy. U dospělých do věku 60 let přeočkováváme po třech letech, u starších po pěti,“ dodal epidemiolog. Zároveň však nevyloučil nutnost aplikace čtvrté dávky, obzvlášť pokud nebude nadále dostupná vakcína, reagující na nakažlivější mutace. K možné čtvrté dávce se v debatě vyjádřil také virolog Jiří Černý, podle kterého je míra imunity po třetí dávce velmi vysoká. „Je otázka, jak dlouho to vydrží,“ dodal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcinační látky

V Česku zájem o očkování v posledních dnech roste. Důvodem je především konec hrazení testů, jak zmiňuje Forbes, z veřejného pojištění a zkrácení doby jejich platnosti. Za poslední týden bylo aplikováno skoro 181 tisíc dávek, což činí o 16 400 více, než v předcházejícím týdnu. Celkem bylo od začátku očkování, tedy od konce prosince loňského roku, aplikováno 12,3 milionu vakcín. Dvě dávky dostalo podle dat ministerstva zdravotnictví přes 6,1 milionu lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články