Vakcinolog: S dalšími dávkami vakcín by se mělo šetřit. Očkování podle něj může přestat chránit. Vysvětlil proč

Očkování proti koronaviru nikdy zcela neskončí. Vakcínu budou podobně jako u chřipky potřebovat rizikové skupiny. Podle vakcinologa senioři, ale také děti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyjádřila obavy nad užíváním posilujících dávek vakcíny proti covidu-19. Bojí se, že by mohly dlouhodobě spíše škodit, uvedla agentura Bloomberg. Podle vakcinologa Marka Petráše se to ale netýká třetích dávek. „EMA neříká nic, co bych také netvrdil. Třetích dávek se to netýká, schéma dva plus jedna známe. Třetí dávka je regulérní, ověřená. S dalšími by se mělo šetřit, plán je očkovat zase zhruba po roce. Ale může se to změnit, může to být třeba až po dvou letech,“ citují vakcinologa Novinky.

Očkování jako proti chřipce

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na jaře představí podle Echo24 systém, který by nastavil pravidelné očkování proti covidu-19 ve stejném režimu, jako tomu je u každoroční vakcinace proti chřipce. „Jednou z možností je pravidelné roční očkování v limitovaném období – očekávatelně před obdobím jeho nejsilnějšího výskytu. Zde je zapotřebí říci, že sezonnost chřipky jsme vytvořili uměle, a to právě očkováním proti chřipce. To je asi ten hlavní cíl, jak dostat pandemii pod kontrolu,“ uvedl Petráš.

Očkovat populaci častěji, než v rámci systému sezónního očkování plánovaného ministerstvem, je podle Petráše zbytečné. „Čím více vakcinačních dávek podáváme v rychlém sledu, tím může imunitní systém přestat adekvátně odpovídat. Očkování se pak může stát kontraproduktivní, může nás přestat chránit. Myslím, že jsem se vyjádřil ve shodě se šéfem Evropské lékové agentury, moje vyjádření nebylo nijak překvapivé,“ poznamenal.

Vakcínu budou potřebovat děti

Podle některých imunologů omikron vyvolává protilátky i proti předchozím variantám koronaviru. Vakcinolog si ale není jistý tím, že by s touto variantou koronaviru skončila celá pandemie. „Je jasné, že koronavirus už s námi zůstane. Je jasné, že musí zmutovat do takové formy, která bude pro člověka únosná. Že se zařadí mezi ostatní typy koronavirů, že se ho přestaneme bát a že začne způsobovat už jen víceméně „nudli u nosu“ nebo nachlazení, kterým se nebudeme zabývat,“ řekl serveru Petráš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování malé dívky

Očkování proti koronaviru nikdy úplně neskončí. Vakcínu budou potřebovat ohrožené skupiny, podobně jako tomu je u očkování proti chřipce. „Vždy to bude v rovině, že bude určitá skupina jedinců, která bude riziková. Podobně jako je to u chřipky,“ řekl Petráš serveru s tím, že osobně si myslí, že vakcínu budou potřebovat děti. „Protože děti jsou v promořené společnosti cílovým hostitelem pro koronavirus a může pak u nich docházet i k závažnějším onemocněním,“vysvětlil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články