Schodek státního rozpočtu stoupl na 335 miliard, jde o nejhorší říjnový výsledek od vzniku České republiky

Deficit státního rozpočtu se opět prohloubil. Letos v říjnu dokonce prolomil nelichotivý rekord. Podle ministerstva financí za to může také zrušení superhrubé mzdy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do státního rozpočtu se však také stále promítá to, jak stát podporoval odvětví ekonomiky, která zasáhla pandemie koronaviru. Příjmy státního rozpočtu se na konci října meziročně zvýšily o 2,1%. Podle resortu financí k tomu velkou měrou přispělo inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Největší úbytek je na straně inkasa daní z příjmů fyzických osob.

Za propad může zavedení superhrubé mzdy

Podle propočtů činí výpadek meziročně přes 36 procent. Daně z příjmů právnických osob a DPH naopak meziroční narostly o 28,6, respektive 2,3 procenta. Inkaso spotřebních daní je však o 4 procenta nižší. Celkové výdaje rozpočtu meziročně vzrostly o necelých 6 procent. Jedná se především o nárůst běžných výdajů. Ty kapitálové se naopak o necelých šest procent snížily.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyšší jsou i běžné přesuny podnikatelským subjektům, které šly na podporu covidem zasažených odvětví. Tempo prohlubování deficitu státního rozpočtu se podle expertů v říjnu téměř zastavilo. V celoročním pohledu stojí za lepším výsledkem oproti plánu stejnou vahou vyšší příjmy i nižší výdaje ve srovnání se schváleným rozpočtem. Pro listopad a prosinec bude důležitý vývoj investic, které rozhodnou o koncovém deficitu státního rozpočtu.

Nová vláda chce snížit rozpočtový schodek na 300 miliard

Podobný názor má na vývoj hospodaření státu také Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady: „Samotný říjen vygeneroval deficit pouhých 8,7 miliardy korun. Celkově za leden až říjen jsou běžné výdaje v souladu s rozpočtem, kapitálové výdaje zaostávají o 40 miliard. Naopak příjmy se vyvíjely nad rámec očekávání. Pouhé dvě miliardy chybí k tomu, aby byl splněn celoroční plánovaný výběr daně z příjmu fyzických osob,“ řekla v rozhovoru na CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na konci září stát podle ČTK hospodařil se schodkem 326,3 miliardy korun, ke konci srpna to bylo necelých 300 miliard. Na rok 2021 je schválený deficit ve výši 500 miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová na příští rok navrhuje rozpočet se schodkem 376,6. Koalice Spolu, která zvítězila v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny a zřejmě bude mít ministerstvo financí, má ovšem plán snížit rozpočtový schodek na rok 2022 pod 300 miliard korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články