Odborník Schuster se vyjádřil ke Green Dealu. Podle něj nejlidnatější země Evropy cíleně vytváří tlak na celou EU

Podle germanisty Roberta Schustera tlačí německá vláda na ostatní členské státy Evropské unie. Plán Německa na snížení emisí považuje za ambiciózní a těžký k realizaci.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Budoucí německá vláda zveřejnila koaliční smlouvu, která se věnuje mimo jiné i snižování emisí. Její podrobnosti zveřejnilo CNN Prima NEWS. Německo chce do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 80 %. Plánují také volební právo od 16 let a legalizaci konopí. Podle germanisty Roberta Schustera Německo tlačí na ostatní státy Evropské unie.

Vyšší počet elektromobilů

V roce 2030 chce také Německo definitivně skončit s uhelnými elektrárnami a fosilními palivy. Trojkoalice sází na větrníky a solární panely,“ řekl Schuster v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Nová vláda Olafa Scholze, tvořená sociálními demokraty, Zelenými a liberálními demokraty, chce odklad od uhlí velmi urychlit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Elektromobil

Svým rozhodnutím a koaliční smlouvou tlačí na celou EU. Podle Schustera byly plány mnohem ambicióznější, hlavně ze strany Zelených. „Zelení chtěli třeba také výrazné zdražení emisí,“ řekl germanista. Cíle německé vlády se mají projevit i v dopravě. Do roku 2030 má po německých silnicích jezdit alespoň 15 milionů elektromobilů. K dispozici má být přes milion dobíjecích stanic.

Legalizace konopí a vyšší mzda

Podle Schustera je plán velmi ambiciózní a nebude jednoduché ho splnit. „Pokud se Německo vydá na tuto cestu, že nebude mít jaderné a uhelné elektrárny a vsadí na alternativní zdroje, vznikne velký tlak na státy EU.“ Schuster míní, že ostatní státy budou tlačeni přizpůsobit se německému trendu. Nemusí však proto mít stejné podmínky jako Německo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Marihuana

Vznikající německá vláda plánuje také snížit věk potřebný pro účast ve volbách na 16 let. Navýšit také chtějí minimální mzdu na zhruba 300 Kč za hodinu. Legalizovat plánují konopí, jehož prodej by byl umožněn ve vybraných obchodech. Nová vláda chce také přistoupit k dialogu s Ruskem a Čínou s ohledem na lidská práva a mezinárodní právo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články