Šéf zdravotnických statistiků Dušek nastínil, jak dlouho bude Česko bojovat s omikronem

Dušek vysoce nakažlivou variantu označil za „de facto novou epidemii.“ Kvůli tomu, jak rychle se šíří, by mohla brzy odeznít. Teď před sebou ale máme vrchol epidemie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve středu přibylo v České republice 11 452 nakažených covid-19, je to o 4071 více než před týdnem. V porovnání s minulým týdnem se však snížil počet hospitalizovaných. V nemocnicích je 2046 nakažených, z nich 378 je ve vážném stavu. Omikron podle Duška představuje zhruba pětinu případů, ale má schopnost se rychle šířit. Definitivně převládne do druhé poloviny ledna.

Nejdůležitější je ochrana

Vysoká nakažlivost nové mutace má ale i jeden klad. Zátěž nemocnic během další vlny by měla být oproti podzimu loňského roku zhruba poloviční. Tak vypadá realistický odhad Ústavu zdravotnických informací. Experti ale počítají i s tím, že by zdravotní dopady šíření varianty omikron mohly být stejné jako u delty. Velkou roli sehraje očkování. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Koronavirus

Ohledně zatíženosti nemocnic je však Dušek poměrně optimistický. Není podle něj pravděpodobné, že by byl nápor pacientů tak velký, že by situaci nezvládly: „Je to málo pravděpodobné díky proočkovanosti české populace. Sice často říkáme, že by mohla být vyšší a měla by být vyšší, ale zároveň není dramaticky podprůměrná. V tuto chvíli také roste zejména očkování třetími dávkami. U nich máme jasné důkazy, že brání ve velké míře samotné nákaze omikronem a eliminuje těžké průběhy.“

Omikronem se nakazí polovina Evropanů

I když aktuálně epidemická data vykazují setrvalý pokles, Dušek varuje, že srovnávat nynější čísla s koncem loňského roku může být ošemetné. Během svátků se totiž málo testuje. Dušek je přirovnal k „datovému blackoutu, který ovlivňuje nejen počty nových případů, ale také odhad reprodukčního čísla. Omikron podle expertů způsobí desítky tisíc nových nákaz denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient v nemocnici

Důležitost očkování podle iDnes potvrzuje také Světová zdravotnická organizace (WHO). Jen za týden se koronavirem nakazilo 15 milionů lidí na celém světě, to je nejvíce za takové období od začátku pandemie. V úterý WHO uvedla, že se omikronem do dvou měsíců nakazí více než polovina evropské populace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články