Skoro půl milionu korun. Částka, kterou Hrad zaplatil za péči o Zemana v Lánech

Soukromá společnost Senior Home Group začala o prezidenta pečovat když byl propuštěný z nemocnice 25. listopadu. Za několik listopadových dní si naúčtovala 80 tisíc.

i Zdroj fotografie: Miloš Zeman - prezident České republiky / Facebook
                   

Za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana zaplatila hradní kancelář 480 tisíc korun soukromé firmě, která spadá do skupiny Penta Hospitals. Jde o platbu za část listopadu a prosinec. Společnost Senior Home Group začala o hlavu státu pečovat na lánském zámečku na konci listopadu, kdy byl Zeman propuštěn po skoro dvouměsíční hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici.

Péče 24 hodin denně

Prezidentská kancelář firmě Senior Home Group platí náklady, které převyšují platbu od zdravotní pojišťovny. Podle hradní kanceláře za listopadovou péči zaplatila 79 420 korun, faktura za prosinec byla vystavena na 399 300 korun, uvedly Seznam Zprávy. Firma zabývající se domácí zdravotní péčí poskytla personál, včetně vrchní sestry. Prezidentovi je 24 hodin denně k dispozici jedna sestra. Náklady podle serveru zahrnují i dopravu personálu do Lán a zpět.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pražský hrad

Domácí péče je podle Borise Šťastného z vedení Senior Home Group v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu, který je dán zákonem. Když přesáhne regulaci nebo jde o úkony nehrazené z pojištění, platí zbytek na základě uzavřené smlouvy Kancelář prezidenta republiky, uvedla ČT. Ta zaplatila za necelé dva měsíce téměř půl milionu korun. Kolik za péči o prezidenta zaplatila zdravotní pojišťovna, u které je pojištěný, není jasné.

Dostává umělou výživu sondou

Před hospitalizací loni na podzim se prezident několik měsíců pohyboval na invalidním vozíku. Nyní už začal s pomocí hole a jednoho bodyguarda chodit, ale je schopen udělat jen několik kroků. Frekvenci1 v neděli také řekl, že nadále dostává umělou výživu žaludeční sondou. Hrad důvody, proč byl na podzim prezident hospitalizovaný, nezveřejnil. Podle člena lékařského konzilia Pavla Pafka má prezident chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu jater, uvedla televize.

V době, kdy byl prezident v nemocnici, zveřejnila bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková informaci, že „lze předpokládat, že prezident Miloš Zeman byl hospitalizován kvůli metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy“. Hrad se tehdy ohradil a pohrozil žalobou. Podle iDnesu prezidentův právník Stehlíkové zaslal předžalobní výzvu, v níž za výrok žádá omluvu. Stehlíková se prý omlouvat nehodlá. Když to neudělá, Hrad podá žalobu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články