VIDEO: Slovenská policie v supermarketu ostře zasáhla proti odmítačům roušek

Lidé, kteří odmítají dodržovat protipandemická opatření proti covidu-19 se začali na Slovensku organizovat. Uskutečňují provokace a protesty v obchodech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už při koronavirové vlně loni na podzim se slovenské obchody řešily problémy s popírači covidu-19. Většinou se ale jednalo o jednotlivce nebo pouze malé skupiny lidí. Provokace většinou spočívala v nákupu bez roušek nebo respirátorů s očekáváním, jak se zachová personál obchodu, ochranka, případně přivolaní policisté. Celý průběh nákupu si odmítači často natáčeli na mobilní telefony. Poslední týdny ale ukazují, že se schéma mění a dochází k vytváření velkých organizovaných skupin.

Videozáznam se šíří na sociálních sítích

Jedna taková skupina uspořádala například blokádu minulý týden v supermarketu v Prievidzi. Nakupující bez ochrany dýchacích cest si naplnili košíky a u pokladen odmítli uposlechnout výzvu prodavaček k nasazení roušky nebo respirátoru. V tomto případě to však protestujícím nevyšlo. Manažerka prodejny kvůli chování protestujících přivolala policii, která situaci řešila poměrně radikálně, a tak se obchod musel na tři hodiny uzavřít. Přivolaní policisté odmítače roušek u pokladen zablokovali a ti nakonec odešli z prodejny bez nákupu.

K větší razantnosti se ale odhodlala přivolaná hlídka v prodejně v Piešťanech. V tomto třicetitisícovém městě západního Slovenska platí povinnost nosit v interiérech respirátor. V tamním supermarketu se ve čtvrtek večer zopakoval podobný scénář jako z Prievidzi. Skupina lidí bez ochrany dýchacích cest si přišla nakoupit a u pokladen si přes opakované výzvy obsluhy respirátory nenasadili. Personál je následně odmítl obsloužit a zavolal policii. Po příjezdu došlo ke konfliktu, ze kterého vzniklo několik videozáznamů, které se nyní šíří na sociálních sítích.

Antivaxeři chtějí odvetu

Protestující si i přes opakovanou policejní výzvu odmítli zakrýt dýchací cesty a nadále se zdržovali v prostoru za pokladnami. Videa ukazují, že hlídka se snažila situaci vyřešit zpočátku klidnou domluvou. Ke gradaci došlo až v momentě, kdy si vyžádali policisté občanské průkazy. Poté došlo k potyčce dvou mužů a následnému policejnímu zásahu. Osoby kladoucí odpor policisté zpacifikovali na zemi. Vidět jsou podle serveru SeznamZprávy převržené nákupní vozíky a rozházené zboží.

iZdroj fotografie: Unsplash
Respirátor

Zraněni měli být podle zjištění slovenského serveru Topky.sk i dva policisté – jeden utrpěl tržnou ránu na hlavě a druhý skončil s ulomeným zubem. Ke zdravotní újmě došlo podle policie také u jednoho protestujícího. Zásahu v piešťanském obchodě byla přítomna jak městská, tak státní policie. Zadrženi měli být na místě tři lidé a bylo proti nim zahájeno trestní stíhání kvůli výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Záběry z policejního zásahu se začaly šířit také v online skupinách antivaxerů, včetně podobizen policistů s výzvou k odvetě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články