Slovensko má nový smutný rekord: ve třetí vlně epidemie covidu zaznamenalo nejvíc mrtvých

Slovensko čtvrtý den po sobě zaznamenalo rekordní přírůstek úmrtí na covid. Ve čtvrtek to bylo 113 případů. Slovensko v očkování zaostává.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slovensko už čtvrtý den po sobě zaznamenalo trojciferný přírůstek úmrtí na covid. Ve čtvrtek to bylo 113 případů, což je nejvíce za jeden den od první poloviny března. Dobrou zprávou je, že v zemi pokračuje pokles počtu zjištěných nových případů covidu i počtu lidí, kteří jsou s nákazou v nemocnici. Obětí na Slovensku přibylo po předchozích rekordních přírůstcích nakažených a po dřívějším náporu covidových pacientů na přetížené nemocnice. Více než sto mrtvých s covidem za jeden den úřady hlásily už letos v únoru a v březnu za tehdejší silné druhé vlny.

Většina hospitalizovaných s covidem není očkovaná

Ve slovenských nemocnicích bylo ve čtvrtek 3039 pacientů s covidem, což je nejméně za poslední měsíc. Informaci uvedl vládní web korona.gov.sk. Současně je to pokles o 16 procent oproti maximu v nynější třetí vlně epidemie. Překročení hranice 3000 pacientů s covidem v nemocnicích dříve označovalo slovenské ministerstvo zdravotnictví za kritické pro zajištění zdravotní péče. Poté, co byl v listopadu vyhlášen nouzový stav a zpřísněny restrikce, ministerstvo nařídilo vyčlenit další lůžka pro pacienty s covidem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem v nemocnici

Nemocnice, které dlouhodobě čelí nedostatku personálu, z tohoto důvodu omezily plánované zákroky. V nemocnicích navíc leží většina pacientů, kteří se nenechali naočkovat proti covidu, nebo mají jen první dávku, uvedl web Novinky . I když se Slovensko občany snaží všelijak motivovat k očkování, například loterií, i přesto v něm velmi výrazně zaostává za průměrem EU.

Na Slovensku se v pátek mohli lidé naočkovat u prezidentky

V pátek se mohli zájemci nechat naočkovat dokonce v šatně v jedné ze vstupních hal prezidentského paláce v Bratislavě, kde na ně čekal mobilní výjezdový tým. Kancelář prezidentky Zuzany Čaputové se tímto způsobem zapojila do celostátní akce na podporu očkování. Čaputová k tomu uvedla: „Chceme podpořit národní týden očkování, podpořit lidi, aby se nechali očkovat. Považujeme to za správný krok, který pomůže dostat se z pandemie. Čím více nás bude, o to bezpečněji se můžeme cítit.“

iZdroj fotografie: S vědomím prezidentky Zuzany Čaputové / Facebook
Zuzana Čaputová

Zmíněnou očkovací kampaň pod názvem Darujme si Vánoce dříve ohlásilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Kromě prezidentské kanceláře se do očkování zapojily desítky nemocnic, poliklinik, velkokapacitní očkovací centra, ambulance a také výjezdové očkovací týmy. Kromě politiků kampaň podpořili i herci a komici. Čaputová je nejdůvěryhodnějším politikem na Slovensku a občany k očkování vybízí opakovaně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články