Do Sněmovny nemůžou vstoupit osoby neočkované proti covidu. Podle právníků je to protiústavní. Vysvětlili důvod žaloby

Na dolní komoru byla podána žaloba kvůli rozdělování lidí. Vstup do Sněmovny je umožněn podle platných protiepidemických opatření jen lidem po vakcinaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku platí od druhé poloviny listopadu přísnější opatření, kdy je možné prokázat bezinfekčnost jen dokončeným očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Negativní test na covid-19 už není dostačující. Lidé, kterým nebyla aplikována vakcína tak nemohou navštěvovat restaurace, kulturní akce nebo využívat služeb.

Je takový krok protiprávní?

A podobnými pravidly se začala řídit také Sněmovna, která odmítá povolit vstup lidem, kteří nejsou očkovaní. A to i přestože mají negativní PCR nebo antigenní test. S pravidly Sněmovny se může každý seznámit na webových stránkách, kde je napsáno, že certifikát o očkování nebo doklad o prodělání nemoci je nutné předložit při vstupu do objektu. Tedy v případě, že nemají vstupní čipovou identifikační kartu. Výjimka se vztahuje také na děti do 12 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soud

Jak informuje server Echo24 podle advokáta Jakuba Kříže je ale takový krok ze strany Sněmovny protiprávní. Jeho klient byl s nařízením konfrontován osobně, když mu byl odmítnut vstup na jednání sněmovního orgánu, na které byl řádně zaregistrován. „Nebyl vpuštěn do budovy jen z důvodu, že nepředložil očkovací certifikát a od prodělání covidu u něj uběhla delší doba,“ vysvětlil Kříž. Tím byla ale podle něj porušena Ústava, kde je právo na účast veřejnosti na jednání sněmovny přímo založeno.

Přístup veřejnosti udává zákon

Schůze komor jsou veřejné podle článku 36 a veřejnost může být vyloučena jen za podmínek, které stanovuje zákon. Stejné právo podle Kříže řeší také zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. V něm je uvedeno, že schůze výborů jsou veřejné až na případy stanovené zákonem. Podle ředitele tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny Romana Žambocha se ale Sněmovna jen řídí vládními protiepidemickými nařízeními. To ale Kříž odmítá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dav lidí před Sněmovnou

Právník má za to, že omezení vstupu do Sněmovny není v žádném z mimořádných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví. „Ani Parlament není nad právem. V době, kdy se nám právní stát rozpadá před očima, je třeba nastavovat státní moci hranice,“ myslí si. Žamboch oponuje tím, že zákon o jednacím řádu jen uvádí, že schůze jsou veřejné. Už tam ale není napsáno, že každý má právo se takové schůze zúčastnit. Žalobu, která míří na Sněmovnu bude projednávat Městský soud v Praze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články