Stánkaři na Václaváku si dělají z vládních opatření trhací kancelář. Jak je možné, že vánoční trhy mohou nadále fungovat?

Kvůli šíření nemoci covid-19 vláda přijala různá omezení. Řada lidí ale našla cesty, jak je obcházet. Počty nakažených v Česku nadále stoupají.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od pátku se na náměstích českých měst nesmějí konat vánoční trhy. Je to jedno z opatření, které má zpomalit šíření nemoci covid-19. Na mnoha místech se opravdu tradiční stánky zavřely a jejich majitelé jen sčítají, jaké škody jim toto nečekané opatření způsobí. Jinde se ale rozhodli využít kličky v předpisech a vesele pokračují dál. Například na Václavském náměstí jsou trhy v podstatě stejné jako v minulém týdnu.

Všechno posvětila radnice

Na tom, aby se zde mohly trhy konat, se podílí přímo radnice Prahy 1, které je spolupořádá. Ta totiž pořadatelům trhy schválila jako kulturní akci. A na ně se na rozdíl od vánočních trhů zákaz nevztahuje. „Úřad trhy schválil jako kulturní akci, a proto se konají podle režimu kulturních akcí, které v tomto rozsahu omezeny nejsou,“ řekl Novinkám mluvčí radnice Petr Bidlo. Jen občerstvení si lidé musejí brát s sebou a nekonzumovat na místě.

Zveřejnil(a) Venda Hochman dne Sobota 27. listopadu 2021

Podle iDNES ale záběry dokazují, že se tak mnohdy neděje, i když zde na to nápisy upozorňují. Přesto radnice opatření hájí. „Václavské Vánoce jsou pravidelnou kulturní akcí, která je povolená na základě usnesení rady městské části. Je to dlouhodobě plánovaná akce, na které tradičně umožňujeme zhruba šesti různým neziskovým organizacím a jejich chráněným dílnám prodej vlastních výrobků,“ uvedl starosta Petr Hejma.

Případ strážníci oznámí úřadu

O případ se začali zajímat i strážníci. „Nepovolený prodej na Václavském náměstí budou strážníci oznamovat správnímu orgánu. V souvislosti s touto činností jsme ale nepřijali žádná oznámení od veřejnosti ani na tísňovou linku 156,“ citovali Novinky mluvčí městské policie. Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že magistrát nemůže s trhy na Václavském náměstí nic dělat.

Zveřejnil(a) Biba Tavaliová dne Pátek 26. listopadu 2021

Každopádně Václavské náměstí není jediné, kde se trhy konají dál. Jinde je zase změnily na farmářské trhy, kterých se zákaz také netýká. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před několika dny vysvětlil, že se vánoční trhy pokusili zastavit, protože na ně chodí celé rodiny. Je zde mnoho lidí a často se tu nedodržují opatření. V pondělí laboratoře v Česku zaznamenaly 17 599 nových případů covid-19. Počet mrtvých za celou pandemii dosáhl již 33 069.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články