Statistik Dušek: Nakažlivý omikron už v Česku převládl. Může dojít i k zahlcení nemocnic. Co dalšího prozradil?

Přesně jak experti předpovídali, vysoce nakažlivá varianta koronaviru už v Česku tvoří většinu nových případů covidu. Podle Duška může být už brzy ještě hůř.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V úterý v České republice padl rekord v počtu nakažených koronavirem od začátku pandemie. Testy jich odhalily 28 469, to je v mezitýdenním srovnání o 16 tisíc více. Dosavadní rekord byl loni 25. listopadu, kdy přibylo 27 937 lidí s pozitivním testem na covid. V úterý také velmi výrazně vzrostlo incidenční číslo. Dobrou zprávou je, že pacientů v nemocnicích je méně.

Testování zaměstnanců je šokující

Největší podíl na počtu nových případů má varianta omikron, která je z dosavadních mutací nejvíce nakažlivá. Jak píše iDnes, spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané číslo, které ukazuje počet nových případů covidu. A to za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel. Ve středu se z úterních 799 zvýšilo na 950 případů a stouplo ve všech krajích. Nejhorší situace zůstává v Praze s aktuální incidencí 1819. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test na covid-19

Za první dva dny tohoto týdne samostesty odhalily ve firmách 9098 pozitivních zaměstnanců. Celkový počet těch, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, zatím známý není. Testování ve firmách má podle ministerstva zdravotnictví bránit šíření varianty omikron. Trvat by mělo dva až tři týdny. Změnou je, že se testují také očkovaní nebo lidé do půl roku od prodělaného covidu. Celkem se má jednat zhruba o čtyři miliony lidí.

Další dny budou rozhodující

I když se počty pacientů s covidem v nemocnicích snižují, Ladislav Dušek, který je vedoucím Ústavu zdravotnických informací a statistiky, upozorňuje, že rizikový scénář není možné vyloučit. Podle aktuálního vývoje však kolaps nemocnic nehrozí. Podle Duška se tak potvrzuje, že omikronem se sice nakazí více lidí, ale budou mít lehčí průběh. Stále platí, že nejvyšší ochranu před těžkým průběhem nemoci by měli mít lidé, kteří se nechali naočkovat třetí posilující dávkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Dušek také pro CNN Prima NEWS nastínil, jak by se mohla situace dál vyvíjet: „Šíření omikronu bude zřejmě vrcholit v tomto či příštím týdnu, nejpozději na přelomu ledna a února. Varianta se ve všech regionech stává dominantní. Celkové reprodukční číslo je u nás nad hranicí 1,5. S velkým předstihem jde pražská populace, která ukazuje, jaký bude vývoj i jinde,“ vysvětlil s tím, že dalších 14 dnů ukáže, jestli se situace nezhorší. „Rizikový scénář nelze v tuto chvíli vyloučit, zatím se ale neděje, což je dobrá zpráva,“ doplnil šéf ÚZIS.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články