Noční můra Andreje Babiše se vrací na scénu. Bude se rozhodovat o jeho osudu v kauze Čapí hnízdo. Jeho vyhlídky nejsou vůbec dobré

Každý, kdo je nově zvolený poslancem, automaticky získává novou poslaneckou imunitu. Nezáleží na tom, že již byl v minulosti ke stíhání vydán.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslanci pravděpodobně již brzy budou mít na programu trestní stíhání končícího premiéra Andreje Babiše. Toho policie podezřívá z dotačního podvodu, který se dotýká farmy Čapí hnízdo. Kauza se s Babišem táhne již dlouhá léta, o jeho vydání Sněmovna rozhodovala již dvakrát. Protože byl v říjnových volbách opět zvolený poslancem, jeho imunita je nová a hlasování o jeho případném vydání je nutné zopakovat. Informoval o tom server Forum24.

Státní zástupce již požádal

Jaroslav Šaroch, státní zástupce, který se kauzou zabývá, žádost nově zvolené Poslanecké sněmovně poslal tento týden. „Dne 9. listopadu 2021 byla do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky odeslána z Městského státního zastupitelství v Praze žádost o vyslovení souhlasu k trestnímu stíhání poslance ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ oznámil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

iZdroj fotografie: Uživatel Richenza / Creative Commons / CC BY-SA
Farma Čapí hnízdo

Aktuálně se jí ale poslanci ještě zabývat nemohou. Nejdřív ji bude muset projednat mandátový a imunitní výbor, ale ten ještě nestihla nově zvolená Sněmovna obsadit. Je v současné době pouze jasné, že bude mít šestnáct členů. Jako o jeho pravděpodobné předsedkyni se nejčastěji mluví o poslankyni za ANO s bývalé ministryně spravedlnosti Heleně Válkové. Po výboru o vydání jedná Sněmovna. Babiše již vydala dvakrát a to v roce 2017, a protože se poté konaly volby, hlasovala opět v roce 2018.

Babiš nechtěl žádost o vydání příliš komentovat. „Je to stíhání na objednávku. Státní zástupce stíhání zastavil, ale nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který byl dlouhodobou součástí toho polistopadového kartelu, mě nechal z politických důvodů dál stíhat,“ prohlásil po jednání vlády. V minulosti mnohokrát řekl, že je nevinný. Spolu s ním je v případu stíhaná i jeho bývalá poradkyně Jana Nagyová.

Farmu prý vyvedli, aby dostali dotaci

Farma, kolem které se kauza točí, patřila Babišovu Agrofertu. Později se stala samostatnou akciovou společností a požádala o evropskou dotaci. Ta byla určená jen pro malé a střední podniky, takže velký koncern, jakým je Agrofert, by na ni nárok neměl. Po nějaké době se zase pod Agrofert vrátila. Policisté mají podezření, že vyvedení bylo záměrné s cílem získat dotace. V době, kdy Čapí hnízdo nebylo v Agrofertu, mělo patřit Babišovým dětem a partnerce.

Státní zástupce Šaroch případ prošetřoval několik let a pak stíhání všech 11 podezřelých zastavil. Nejvyšší státní zástupce ale v prosinci 2019 stíhání dvou obviněných, Babiše a Nagyové, obnovil. Policie případ začala opět prošetřovat a letos 20. září je navrhla nově obžalovat. Podle některých zpráv má nové důkazy, například výpovědi bankéřů nebo Babišova syna Andreje Babiše mladšího. Ten podle serveru SeznamZprávy údajně zpochybnil pravost některých svých podpisů na dokumentech.

S Babišovým synem se pojí i jiná větev kauzy. Když se policie začala případem před lety zabývat, ocitl se syn premiéra na Ruskem okupovaném Krymu. Dnes tvrdí, že ho tam jeho otec údajně nechal unést a to ve spolupráci s manželem lékařky, které byl pacient. Premiér Babiš také tvrdil, že jeho syn je psychicky nemocný. Ten si proto letos nechal udělat posudky, podle kterých je v pořádku. Svého otce dokonce konfrontoval při zahájení jeho kampaně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články