Své dítě bych naočkovat nenechal, říká šéf německé vakcinační komise. Důvod překvapí hlavně odpůrce očkování

Důvodem je podle virologa především nedostatek informací o snášenlivosti vakcíny ve věkové kategorii 5 až 11 let. Německá očkovací komise rozhodne do 11.prosince.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Debaty o očkování dětí proti covidu-19 nabírají na obrátkách v Německu. Tamní Stálá očkovací komise zatím neschválila vakcinaci dětí proti koronaviru. Její šéf Thomas Mertens uvedl, že i kdyby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila očkování ještě menších dětí, sám by své dítě očkovat nenechal. Komise, které Mertens předsedá, je poradním orgánem hlavního německého úřadu pro potírání a prevenci chorob Institutu Roberta Kocha.

Málo informací o snášenlivosti

Virolog Mertens řekl, že své sedmileté dítě by očkovat proti koronaviru zatím nenechal, píše server SWR, který v některých spolkových zemích zajišťuje veřejnoprávní televizní a rozhlasové vysílání. Důvodem je podle virologa především nedostatek informací o snášenlivosti vakcíny ve věkové kategorii pět let až jedenáct let. Šéf očkovací komise vysvětlil, že by ho v tuto chvíli nepřesvědčilo ani to, že by EMA očkování této kategorie schválila a označila ho za bezpečné.

Doporučení pro aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku od pěti do 11 let dala EMA minulý týden. Německá vakcinační komise chce rozhodnout, zda doporučí očkování všem dětem v Německu, do 11. prosince. Vakcína by měla být v Německu k dispozici od poloviny prosince. „Agumentem proti doporučení je skutečnost, že zatím nejsou k dispozici údaje z USA a Izraele, kde již očkování dětí začalo,“ cituje Mertense list Der Tagesspiegel.

Vakcíny pro děti budou 13. prosince

Skeptický pohled Mertense na vakcinaci dětí vychází z toho, že těžké průběhy koronavirového onemocnění jsou u dětí velmi vzácné. Je třeba zvážit vedlejší rizika vakcíny. Podle virologa není důvod, proč by se nedostatečná proočkovanost dospělých měla nyní kompenzovat očkováním dětí. Rodiče by prý nechali děti očkovat jen proto, aby se vyhnuli sociálnímu znevýhodnění. „To je zvláštní důvod,“ cituje virologa Echo24 s tím, že naopak by doporučil očkování dětí, které mají další onemocnění.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Stejně jako okolní státy tak i Německo zvažuje zavedení povinného očkování. Dosud se v zemi mohou očkovat lidé starší 12 let. Právě pro tuto kategorii by mohla povinná vakcinace platit. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové je v zemích unie čas na diskusi o povinném očkování. Komise ale nemá právo do toho jednotlivým členským zemím mluvit. Řekla, že vakcíny pro děti od pěti do 11 let budou mít členské státy k dispozici 13. prosince.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články