Greta Thunbergová nepovažuje amerického prezidenta Bidena za klimatického lídra

Administrativa šéfa Bílého domu Joea Bidena nejde v otázce klimatu příkladem. Podle Grety Thunbergové naopak podporuje fosilní paliva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová odmítá, že by byl americký prezident Joe Biden lídrem v otázkách klimatu. „Je zvláštní, že lidé považují Joea Bidena za lídra pro klima, když vidíte, co dělá jeho administrativa,“ řekla v rozhovoru pro deník Washington Post. V té souvislosti upozornila na to, že USA rozšiřují infrastrukturu pro fosilní paliva. Bidenova administrativa schvaluje nová povolení k těžbě rychleji, než jak tomu bylo v době, kdy byl prezidentem Donald Trump.

Biden by měl pochopit mimořádnost situace

Za Bidena bylo schváleno více než 3 tisíc nových povolení k těžbě na veřejných pozemcích, a to tempem 223 povolení měsíčně. V listopadu dokonce USA uspořádaly historicky největší aukci pronájmů na těžbu ropy a zemního plynu v celé historii Mexického zálivu. Celkem v ní nabídly více než 80 milionů akrů mořského dna. Švédská aktivistka nechápe,g z jakého důvodu USA takovým způsobem postupují. Upozornila, že by neměla být tíha informovat veřejnost o klimatické hrozbě jen na aktivistech a teenagerech, kteří chodí do školy.

iJoe Biden

Podle Thunbergové by měla Bidenova administrativa především pochopit, že jde o mimořádnou situaci. „Snažíme se najít řešení krize, které nerozumíme… jde o narativ. Jde o to, co se vlastně snažíme vyřešit,“ cituje ekologickou aktivistku server Blisty. Thunbergová nemá slova chvály ani pro klimatický summit COP26, který se loni uskutečnil ve skotském Glasgow. Podle ní celá akce potvrdila, že „vedoucí představitelé nedělají nic.“ Naopak nadále těží z destruktivního systému.

USA neslíbily ukončit těžbu uhlí

Ekologická aktivistka ze Švédska v té souvislosti označila závěrečnou dohodu summitu sice do značné míry za úspěšnou, ale nebude nic znamenat, pokud nezvýší ambice a ty pak vedoucí představitelé naplní. Zároveň ale akce celosvětových summitů považuje za příležitost, jak zmobilizovat veřejnost a upozornit na závažnost klimatické krize. Americký prezident Joe Biden na COP26 v Glasgow slíbil, že USA budou příkladem v boji k zabránění globálnímu oteplení nad 1,5 stupně Celsia.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Těžba uhlí

Avizoval, že jeho země sníží množství metanu, silného skleníkového plynu a ukončí odlesňování. Za to sklidil velký potlesk. Zároveň se ale USA nepřipojily k více než 40 zemím, které slíbily ukončit těžbu uhlí. Právě chybějící politickou vůli označuje švédská aktivistka Thunbergová za brzdu změny v otázce klimatu. „Musíme nyní zásadně změnit naši společnost. Kdybychom začali před 30 lety, šlo by to hladčeji. Ale teď je situace jiná,“ prohlásila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články