Neuvěřitelný příběh těhotné ženy s covidem. Prošla si peklem, s nemocí bojovala přes půl roku

Lékaři upozorňují, že pro těhotné ženy je nákaza koronavirem neobyčejně riskantní. Hrozí jim i potrat. Doporučují jim si nechat aplikovat vakcínu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Téměř neuvěřitelný příběh se šťastným koncem související s nákazou koronavirem prožila 29letá Marissa Fuentesová z Pensylvánie. Nemoc covid-19 u ní propukla již v v dubnu letošního roku. Byla tenkrát ve dvaatřicátém týdnu těhotenství a nebyla proti nemoci očkovaná. Když začala mít velké problémy s dýcháním, skončila v nemocnici. Z ní se dostala až těsně před Dnem díkůvzdání, který je 25. listopadu.

Nemocná porodila předčasně císařským řezem

Podle Blesku, který o jejím případu informoval, musela dva dny po své hospitalizaci podstoupit císařský řez. Protože její stav byl velmi vážný, skončila na přístroji ECMO na okysličování krve. Její předčasně narozený syn trpěl spinální svalovou atrofií, genetickou chorobou, při které se dětem nerozvíjí svalstvo. Musel podstoupit genovou terapii. Jediný, kdo o tom mohl rozhodnout, byl otec. V té době byl s covid-19 v karanténě a musel vše dělat na dálku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přístroj ECMO

Léčba jejich syna Enza probíhala úspěšně. Po necelých dvou měsících mohl z nemocnice domů ke svému otci. Bylo to zhruba v době, kdy se měl správně narodit. Stav jeho matky se lepšil jenom velmi pomalu. I když již nemusela být na přístrojích, byla velmi oslabená. Musela podstoupit dlouhé týdny rehabilitace. Začala tím, že se zkoušela posadit. Ale nakonec se musela naučit i znovu chodit a mluvit. Její pobyt v nemocnici trval 222 dní, po kterých mohla konečně domů.

Delta může nenarozené dítě i matku zabít

Odborníci již měsíce upozorňují, že těhotné ženy patří mezi rizikové skupiny a měly by se dát očkovat. „Máme v tuhle chvíli dostatek dat na to, že můžeme říci, že skutečně covid a zejména varianta delta zvyšují riziko úmrtí plodu v děloze, zvyšuje riziko předčasného porodu a zvyšuje například riziko preeklampsie, což jsou poměrně závažné těhotenské patologie, které nejenom že ovlivňují matku, ale můžou zahubit i dítě,“ citoval iROZHLAS vedoucího lékaře porodního sálu Gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře Jiřího Vojtěcha.

iZdroj fotografie: Pixabay
Těhotná žena

Podle dat americké CDC se zvýšil počet mrtvých narozených dětí zhruba o 400 procent. Mnohé těhotné se přesto nenechají očkovat. „Bohužel někteří kolegové z neznalosti rozmlouvali očkování těhotným. Přitom je prokázáno, že těhotenství je rizikový faktor pro těžký průběh covidu. Bohužel máme často špatně končící případy. Třeba se podaří záchrana dítěte předčasným císařským řezem, ale matka je s úplně zdevastovanými plícemi. A některé rodičky už takto zemřely,“ řekl podle Seznam zprávy prezident ČLK Milan Kubek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články