Tereza vězněná za pašování drog v Pákistánu stále není volná. Psycholog popsal, co se jí po návratu domů může stát

Po mnoha letech přišel zásadní zlom v kauze obviněné Česky v Pákistánu. Psycholog a psychoterapeut přirovnal její situaci a stav k těm, kteří přežili koncentrační tábor.

i Zdroj fotografie: S vědomím Terezy Hlůškové / Facebook
                   

Už čtyři roky je Tereza Hlůšková (25) vězněná v pákistánském vězení, které psycholog Daniel Štrobl přirovnal ke koncentračnímu táboru. Žena byla zadržena v roce 2018 na letišti v Láhauru. Následně byla stíhaná pro podezření z pokusu pašování téměř 9 kilogramů heroinu. Na začátku listopadu byla zproštěna obvinění, ale v Česku stále není.

Návrat se zpozdí

Tereza od začátku tvrdila, že je nevinná a drogy ji někdo do kufru podstrčil. Po jejím zadržení čekala za mřížemi čtrnáct měsíců na první verdikt, proti kterému se odvolala. Projednání se táhlo další rok a půl. V pondělí 1. 11. soud přijal argumenty právníka a uznal její odvolání. Mluvčí ministerstva zahraničí pro iDnes uvedla, že Tereza čeká na písemný rozsudek, občanku a osobní věci.

galerie ze života Terezy

Zveřejnil(a) Tereza Hlůšková dne Čtvrtek 11. ledna 2018

Přesný termín propuštění není jasný, podle prvních informací měla být žena zpět v Česku na konci tohoto týdne. Návrat se však pravděpodobně zpozdí. Psycholog Daniel Štrobl pro Blesk popsal, že žena může být společensky frustrovaná a deprivovaná. Ve stresovém prostředí je prý důležité si zachovat naději na přežití. „Má to ale háček, každé odložení konce trápení má na člověka devastující účinek,“ uvedl psycholog.

Únava, zmatenost a hledání identity

Po návratu podle Štrobla čeká Terezu náročné období. Podle řady studií má návrat po několika letech z extrémně stresového prostředí několik fází. Nejprve je euforie spojená s pocitem, že se mi to jen zdá, že to vůbec není pravda. Lze předpokládat, že po návratu neuvidíme ženu skákající nadšením,“ popsal psycholog. Následovat prý může nesmírná únava, zmatenost a neporozumění, co se kolem děje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Deprimovaná žena

Návrat do reality může trvat dlouho. „Návrat po dlouhé izolaci v cizí zemi, navíc kulturně velmi odlišné, bude pro Terezu znamenat neskutečně pernou cestu. Vrátit se do společnosti, kterou opustila, bude náročný úkol,“ uvedl Štrobl. Připodobňuje situaci s lidmi, kteří přežili koncentrační tábor. „Každé odkládání je devastující. Je dohledatelné, že zemřelo těsně před osvobozením mnoho lidí, kteří mohli být v podobném stavu jako Tereza,“ dodal psycholog.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články