Varianta omikron se už šíří i v Evropě. Podle šéfa BioNTechu bude nutné očkování každý rok

Světem se šíří nová mutace omikron, která může snížit účinnost vakcín. Šéf společnosti BioNTech v rozhovoru popsal, jaká bude pravděpodobná budoucnost ohledně očkování.

i Zdroj fotografie: Raimond Spekking / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nová mutace omikron není stále dostatečně prostudována. Není jasné, jak vážný průběh může způsobovat a jak účinné proti ní budou současné vakcíny. Šéf společnosti BioNTech Ugur Sahin pro Lidovky uvedl, že jsou schopni rychle upravit vakcínu, pokud by to bylo nutné. Věří však, že současné vakcíny dokážou chránit i proti omikronu.

Bude nutná nová vakcína

Sahin také uvedl, že nová varianta bude nejspíš schopná nakazit očkované, kteří však budou chráněni před těžkým průběhem. Přesnější informace by měly být v řádu týdnů. Podle něj je téměř jisté, že bude nutné vyvinout novou vakcínu proti covidu, otázkou zůstává, kdy.  „Čím více lidí bude naočkovaných, tím méně bude schopen vir mutovat,“ myslí si Sahin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Podle WHO bude omikron mnohem nakažlivější než aktuální varianta delta. Jeho závažnost však není jistá a WHO doporučuje výrobcům, aby již plánovaly vývoj nové vakcíny. Je prý rizikem čekat až na varovný signál. Prozatím není jisté, kde přesně vznikla nová mutace a jak se do Evropy dostala.

Původ omikronu je nejasný

Poprvé byla identifikována na jihu Afriky, nyní se již komunitně šíří v mnoha zemích po celém světě. Afrika nyní přehodnocuje omezení cestování do některých afrických zemí. S tím však nesouhlasí JAR, který je podle představitelů země trestán za pečlivé analýzy nákaz. Botswanský prezident Masisi pro stanici CNN řekl, že nakažení diplomaté cestovali mnoha státy a nelze říct, kde se mutací nakazili.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s rouškou

Podle prezidenta není cestovní omezení nutné a považuje ho dokonce za nezodpovědné. Diplomaté přicestovali z několika zemí. Než dorazili do Botswany, projeli několika státy. Někteří byli v Evropě, další jinde,“ uvedl prezident. Experti očekávají, že omikron bude brzy dominovat. Není jasné, jak vážný průběh bude způsobovat a zda sníží účinnost vakcín.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články