Někde je lockdown jen pro neočkované, někde je zas celoplošný. Jaká cesta bude nejlepší pro Česko?

Střední Evropa je uprostřed další vlny koronaviru a některé státy opět vyhlašují uzávěry. Buď zavádějí lockdowny jen pro neočkované, nebo pro všechny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každé zpřísnění opatření vede k jiným výsledkům. Jak informuje server CNN Prima News ukázkou toho je Slovensko, které v poslední době vyzkoušelo všechna možná řešení. V listopadu země rozhodla o lockdownu pro neočkované. Lidé bez vakcíny nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19 měli povolený vstup pouze do potravin a drogerie. To vedlo v zemi, které patří k nejméně proočkovaným v Evropě, krátkodobě k nárůstu zájmu o vakcínu.

Rakousko našlo účinný recept?

I přesto ale Slovensko zůstalo nejhůře postiženým státem na světě, co se týká počtu nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Zvyšování proočkovanosti by totiž měl být dlouhodobý záměr. Slovensko tak nakonec na konci listopadu stejně přistoupilo k celostátnímu lockdownu. Takové rozhodnutí je řešením pro aktuální kritickou situaci. Problém ale může vytvořit z dlouhodobého hlediska, protože uzávěra země vedla opět k poklesu zájmu o vakcínu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rakouská policie

Podle statistik po rychlém zvýšení počtu vyočkovaných prvních dávek následoval strmý pád. Jak vyplývá z informací slovenských médií, obyvatelé nemají motivaci nechat se naočkovat, když jim to neposkytne žádné výhody. K poklesu očkovací křivky během lockdownu ale naopak nedošlo v Rakousku. Receptem dalšího českého souseda je oznámení o zavedení povinného očkování pro všechny obyvatele. Tento krok sice udržel zájem o očkování, ale zároveň vyvolal velké protesty lidí v ulicích po celé zemi.

Co země, to jiná strategie

Přesto Rakousko může být spokojené, protože dosáhlo 67 % plně naočkovaných. Naproti tomu na Slovensku dostalo alespoň jednu dávku jen 47 % občanů. V Rakousku navíc lockdown pro očkované brzy skončí. Jak informuje server iRozhlas od pondělí 13. prosince pro lidi plně očkované nebo ty, co nemoc covid-19 prodělali znovu ožijí obchody, služby, gastronomie, kultura i sport. Lockdown bude nadále platit jen pro neočkované.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž s covid pasem

Jak ukazuje zkušenost i z jiných evropských zemí, motivace k očkování funguje z dlouhodobého hlediska. Francie díky vyžadování covid pasů dosáhla výrazného zvýšení zájmu o očkování. Za dva měsíce si nechalo aplikovat vakcínu 20 % populace. Zvýšení zájmu o očkování zaznamenává také Německo, kde dostalo dvě dávky vakcíny téměř 70 % obyvatel. Míra proočkovanosti se zvedá také v Polsku, kde má dokončeno očkování více než 20 milionů obyvatel z téměř 38 milionové populace. Země přitom nepřistoupila k lockdownu i přes vysoké počty nakažených.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články