V kanadském Quebecu budou antivaxeři platit dražší zdravotní pojištění

V kanadské provincii Quebec začne brzy platit nová daň. Podle premiéra má být poměrně vysoká. Neočkovaní již nyní nesmí například nakupovat alkohol ve státních podnicích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V kanadské provincii Quebec začne během pár týdnů platit takzvaná „zdravotní daň“. Platit bude výhradně pro lidi odmítající očkování proti nemoci covid-19. Quebecký premiér Françoise Legaulta tvrdí, že tito lidé představují značnou finanční zátěž pro své spoluobčany.

Vyšší daně pro neočkované

Desetiprocentní podíl obyvatel, kteří stále nejsou naočkovaní ani jednou dávkou očkování, nesmí zatěžovat zbylých devadesát procent populace, uvedl Legault. Neočkovaní lidé v této provincii čítají, podle premiéra, poloviční podíl všech případů na jednotkách intenzivní péče.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kanada

„Chápu a cítím všeobecnou nespokojenost vůči neočkované menšině, která podle všech propočtů zahlcuje naše nemocnice,“ dodal premiér na tiskové konferenci. Zároveň dodal, že daň by měla být poměrně vysoká. Opatření se nebude vztahovat na lidi, kteří očkování ze zdravotních důvodů podstoupit nemohou, informují Novinky.

Státní monopol

Provincie s osmimilionovou populací má aktuálně v nemocnicích přes 2700 pacientů s covidem, 255 jich je na jednotkách intenzivní péče. V provincii již od 30. prosince platí přísná opatření, například zákaz nočního vycházení od 22 do 5 hodiny, nebo zákaz soukromých akcí. Potvrzení o očkování se vyžaduje při vstupu do zdravotnických zařízení, barů, divadel nebo krytých sportovišť.

iZdroj fotografie: Mateusz Dach / Creative Commons / CC BY-SA
Alkohol

V Quebecu v posledních dnech stoupl zájem o očkování kvůli opatření, které má vejít v platnost od 18. ledna. Opatření povoluje nákup ve státních obchodech s alkoholem a marihuanou jen lidem s očkováním proti covidu-19. Podle místního ministra zdravotnictví se počty objednávek na očkování zvedly, a to přibližně 1500 denně na asi 6000 denně. V Kanadě, která má podle webu Bussinessinfo státní monopol na dovoz alkoholu a reguluje prodej marihuany, by tak pro lidi bez očkování bylo toto zboží těžko k dostání.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články