Vláda by podle programového prohlášení chtěla Česko zařadit mezi nejvyspělejší země světa. Jak toho chce dosáhnout?

Vláda koalic Spolu a Pirátů se STAN v pátek oficiálně představila své programové prohlášení. Hlavní prioritou je to, aby bylo Česko schopné obstát v mezinárodní konkurenci a směřovalo mezi nejvyspělejší země světa.

i Zdroj fotografie: ODS
                   

Vláda schválila programové prohlášení jednomyslně ve čtvrtek. Jeho jednotlivé kapitoly navazují na programovou část koaliční smlouvy a většinou jsou obsáhlejší. Plány jsou konkrétnější a časově ukotvené ve čtyřletém funkčním období. Některé cíle ho však časově přesahují. Lídři vládní koalice o obsahu diskutovali v posledních dnech se zástupci tripartity i významnými aktéry podle jednotlivých resortů.

Klíčová je také penzijní reforma

Dalšími prioritami vlády jsou stabilizace veřejných financí, orientace na EU a NATO nebo penzijní reforma. Mezi klíčové oblasti patří také vzdělávání, podpora svobodného trhu, životní prostředí, bydlení, digitalizaci či vědu a výzkum. Vláda se zaměří také na modernizaci státní správy, jak píše na svých stránkách. Zásadní změny v oblasti veřejných financí chce kabinet provést přibližně v polovině svého mandátu, aby platily od roku 2024.

Vlada-CR iTisková konference vlády

V úvodu programového prohlášení stojí: „Chceme stát, který nežije na dluh, který je chytrý, efektivní a úsporný.“ Cesta ke stabilitě je podle vlády v reformě výdajů státu, ne ve zvyšování daňové zátěže. Pětikoalice chce také stát, který patří do demokratické Evropy a prosazuje hodnoty svobody a demokracie. Soustředit se chce i na bydlení, vzdělávání a na to, aby lidé měli jistotu důstojného života ve stáří.

Vláda požádá Sněmovnu o důvěru 12. ledna

V úvodu dokumentu se také píše, že se kabinet bude muset vyrovnat s řadou jevů, které přichází zvnějšku. „Z významné části jsou také neblahým důsledkem řady rozhodnutí vlády minulé. Jde o vysokou inflaci, epidemii covidu-19 i důsledky energetické krize,“ vyjmenovává prohlášení klíčové aktuální úkoly, o kterých vládní politici mluvili už od svého prosincového jmenování. Vláda své plány označuje za velice ambiciózní.

Petr-Fiala iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Petr Fiala

Víme ale, že je třeba začít je naplňovat co nejdříve. Naše země si už nemůže dovolit žádná další zpoždění,“ píše se v prohlášení. Kabinet Petra Fialy tvrdí, že chce být otevřený, transparentní a hájit zájmy všech občanů. Vláda už dříve uvedla, že Sněmovnu požádá o důvěru ve středu 12. ledna. V dolní komoře disponují strany pětikoalice většinou 108 hlasů. O programovém prohlášení jednali lídři stran v úterý a ve středu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články