Vláda zavádí pětidenní a pracovní karanténu. MeSES to ale nedoporučuje z jasných důvodů

Vláda nedávno zavedla pětidenní a pracovní karanténu. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) to však nedoporučuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nová vláda, nová pravidla. Nyní konkrétně pravidla karantény. Ta, která platí od včera, mají účinnost jen do pondělí. Od 17. ledna nastoupí nové podmínky. Změny popisují hlavně nastupování do izolace u očkovaných. Zkrácena doba izolace však zůstane. Vším ale zamíchá nový pojem „pracovní karanténa“.

Nová vládní opatření

Kolem pravidel karantény jsou teď zmatky. Vláda krátce po sobě zavedla dvě opatření. Dosud byla pravidla dvojznačná.  Jednak neočkovaní a ti vyléčení nebo očkovaní, kteří měli s nakaženým rizikový kontakt, tedy hlavně lidé z jedné domácnosti. Pro tyto jedince platila karanténa na 14 dní, která však mohla skončit už po sedmi dnech v případě, že jim vyšel negativní PCR test provedený mezi 5. až 7. dnem od kontaktu s nakaženým.

Za druhé se jednalo o lidi s vakcínou nebo s imunitou získanou díky prodělání covidu. Pokud tito jedinci rizikový kontakt neměli, do karantény nemuseli vůbec. Nově by však měli platit stejná pravidla pro všechny. Karanténa by se s příchodem nových opatření, měla zkrátit na pět dní, konkrétně od pondělí 17. ledna, uvedl Blesk.

Pět dní nestačí

Viroložka Ruth Tachezy to ale vidí jinak: „Varianta omikron mění situaci. Tady už se nejedná jen o hrozbu zahlcení nemocnic, ale o rozvrácení infrastruktury společnosti, byť krátkodobé,“ cituje iROZHLAS viroložku. Ta sice souhlasí se zkrácením karantény pro lidi, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým, ovšem při striktním dodržováním ochrany dýchacích cest

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem

„Bezpříznakoví lidé by za určitých podmínek mohli pracovat. Například zdravotníci pečující o covidové pacienty, protože ty už neohrozí. V žádném případě ale nemohou pracovat s jinými pacienty, zdůrazňuje Tachezy s tím, že by bylo potřeba vyřešit, jak se nakažení bezpečně dostanou do práce.

U varianty omikron podle nových dat virové množení vrcholí mezi třetím a šestým dnem. Ovšem i týden po projevení symptomů, může být stále poměrně vysoké. Pětidenní karanténa je tak zřejmě nedostatečná. Navíc by prý měla být zakončena negativním testem, jak doporučuje i MeSES.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články