Vydá se Česko britskou cestou? Podle expertů stačí dodržet dvě věci

Už od začátku epidemie lidé doufali, že se ji podaří brzy porazit a život se vrátí do starých kolejí. Zatím to tak ale nevypadá. Spíš se s tímto virem naučíme žít.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Už jsou to dva roky, co celý svět zasáhla epidemie covidu-19. O tom, do jaké míry epidemie a reakce na ni proměnily společnost, přišli do Salonu Echa24 diskutovat jeden ze zakladatelů české imunologie Jaroslav Svoboda, nebo profesorka Martina Koziar Vašáková, která je náměstkyní ministrů zdravotnictví a přednostkou plicní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

Pokud se všichni naočkují, mohli bychom začít rozvolňovat

Svoboda se vyjádřil k tomu, co si myslí o vakcínách: „Nejdřív mě nadchly. Říkal jsem si: Je to chytrý princip, že si buňka ten spike vyrobí sama. Jenže kam se to všude v těle dostane. Kdyby se očkovalo do kůže, tak by to byla slizniční reakce. Takhle se to ale těmi mRNA vakcínami může dostat prakticky všude v těle. Podle měření lymfocytů u pacientů vidím, že úroveň T-lymfocytů, které tělo přirozeně chrání, to je ta buněčná imunita, s každou dávkou vakcíny klesá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu

Na otázku, zda by bylo vhodné všechna opatření zrušit tak, jako v Británii, Vašáková odpověděla: „Jako člověk, který od samého začátku ty lidi, kteří bojují s covidem, vidí a vidí celé rodiny, které jsou těžce nemocné a většina z nich zemře, nemohu říci jen tak: Nechme tomu volný průběh. To totiž znamená nechat napospas celou cílovou skupinu covidu. Omikron je opravdu mírnější. Tedy za mě ano, ale až nyní lze říci, všichni vhodní k vakcinaci se naočkujme a nechme tomu pak volný průběh. Ale b nejde bez a.“

Britští experti si myslí, že se s covidem naučíme žít

Anglie od 27. ledna zrušila většinu zbývajících covidových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království nemusí od čtvrtka nosit roušky ani pracovat z domova. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená variantou omikron už dosáhla vrcholu. Úřady doufají, že společnost začne s covidem žít stejně jako například s běžnou chřipkou. Rozvolnění znamená také obnovení společenského života. Pro vstup do nočních klubů a na některá velká shromáždění už není vyžadován zdravotní průkaz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Britský premiér Boris Johnson

Průměrný počet nových případů v Británii je teď asi na polovině rekordních přírůstků ze začátku roku. Stále se však pohybuje okolo 92 000 za den, což je stále výrazně více než při vrcholech všech předchozích vln. Statistiky z posledního týdne přitom podle CNN Prima NEWS naznačují, že se na této míře ustálil. V Anglii se však snižují počty pacientů s covidem v nemocnicích.  Může to souviset s tím, že nejvíce nakažených je aktuálně mezi mladšími lidmi a dětmi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články