Podniky po celé republice odmítají dodržovat vládní nařízení proti covidu. Mapa volných zón, vlastní call centrum, protest s poradními stany. Co dalšího budou dělat rebelové z hnutí Chcípl PES?

Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES připravuje na nedělí další protest proti vládním opatřením. Na akci budou stany s odborníky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedělní protest rebelů se uskuteční na pražské letenské pláni. Účastníci se budou moci na místě poradit s právníky i lékaři. Na pořádání akce se podílí kromě hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES také řada jiných uskupení jako Trikolóra, Svobodní, Švýcarská demokracie nebo Manifest. Protest začne ve 13:00 a jeho cílem bude mimo jiné poskytnout lidem rady, jak se bránit proti vládním opatřením. Jak informuje server CNN Prima NEWS na místě bude po dohodě s policií také vyhřívaný stan s občerstvením.

Další akce na Vánoce i Silvestr

Podle zástupce hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jiřího Janečka se další akce uskuteční na Štědrý den na Staroměstském náměstí, kde se bude rozlévat rybí polévka a na poslední den v roce pak hnutí plánuje na stejné místě akci s názvem „Demonstrace za svobodu v roce 2022“. V podpoře rebelujících jde ale organizace ještě dál. Od příštího týdne chce spustit call centrum, kde se budou moci lidé poradit, jak se bránit proti opatřením například v zaměstnání. Telefonní linky bude obsluhovat více než 100 dobrovolníků z řad odborníků.

iZdroj fotografie: Reuters
Demonstrace v Praze

Janeček upozornil také na mapu podniků, ve kterých se rozhodnutí vlády nedodržují. Celkem se do projektu přihlásilo 1270 podniků a zhruba polovina souhlasila se zveřejněním. K vidění jsou na webu hnutí. Spuštěna byla nedávno také petice proti povinnému očkování, kterou organizuje řada uskupení. On-line ji zatím podepsalo podle Janečka zhruba 13 tisíc lidí. Demonstrace, kterou hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES uspořádalo 17. listopadu na pražském Staroměstském náměstí se podle odhadu policie zúčastnilo 10 tisíc lidí.

Hnutí hrozí pokuta za uspořádání protestu

Další akce proběhla toto pondělí i přes zákaz pražského primátora Zdenka Hřiba (Piráti). Organizátoři podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana zaslali oznámení později a úřad jej proto nepřijal. Uspořádáním proto spáchali přestupek, za který jim ve správním řízení hrozí pokuta až 30 tisíc korun. Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti vládním opatřením, která cílila na omezení provozu restaurací. Později se z ní stalo politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, které kandidovalo ve sněmovních volbách.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Strakova akademie

Do parlamentu se hnutí se ziskem 0,4 procenta hlasů nedostalo. Po volbách se na pořádání jeho akcí začaly podílet další spolky – desítky drobných uskupení a stran, které spojuje kritický postoj k vládním opatřením. Některé ale mají odlišné názory i na celou pandemii covidu-19. Jak informovala ČTK zástupkyně Švýcarské demokracie Pynelopi Cimprichová zpochybňuje vůbec existenci pandemie. Zároveň vybízí ke zkoumání lidí, jestli opravdu zemřeli kvůli koronaviru. „Musíme pitvat ty lidi, musíme opravdu vědět, jestli zemřeli na covid, jestli zemřeli na vakcinaci,“ řekla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články