Náklady na testování ve firmách zaplatí pojišťovny. Částky dosáhnou až miliard korun

Vláda rozhodla, že od 17. ledna se budou všichni zaměstnanci testovat dvakrát týdně. Náklady na testy zaplatí pojišťovny.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Testování ve firmách bude probíhat pomocí antigenních samotestovacích sad. Jak oznámil ve středu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), povinné testování zaměstnanců bude probíhat maximálně tři týdny. Náklady na testovací sady uhradí pojišťovny. Server iDnes píše, že peníze na to budou uvolněny z fondů prevence, ze kterých pojišťovny přispívají na různá preventivní vyšetření. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) předpokládá, že zaplatí za testování ve firmách téměř miliardu korun.

Pojišťovny mají prostředky připraveny

Konečnou částku ovlivní, jak dlouho bude testování nakonec probíhat a kolik zaměstnanců bude do práce vůbec docházet. „VZP přispívá na antigenní samotesty ve firmách maximálně 60 korunami včetně DPH za test, pokud je cena testu nižší, hradí ji VZP celou,“ upřesnila mluvčí VZP Viktorie Plívová. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR) předpokládá náklady na testování ve výši 34 milionů korun za měsíc. Při navrhovaném testování osmkrát měsíčně by se pak jednalo o dvojnásobek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

ZP MV ČR eviduje necelých 600 tisíc zaměstnanců a zhruba 140 tisíc osob samostatně výdělečně činných. „Přičemž část z nich může mít souběh OSVČ a jiného zaměstnání, nebo aktuálně nemusí činnost vykonávat,“ doplnila tisková mluvčí pojišťovny Jana Schillerová. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zatím odhad nákladů spočítány nemá.

Klientů se náklady nedotknou

Prostředků na samotestovací sady mají pojišťovny ve fondech dostatek. Potvrzuje to VZP i ZP MV ČR. „Aktuálně je zajištěná refundace těchto nákladů ze Základního fondu, samotného Fondu prevence a jednotlivých programů by se to dotknout nemělo,“ uvedla mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová. Jedním dechem ale dodala, že možnosti financování nejsou nekonečné. V případě, že by testování ve firmách pojišťovna hradila příliš dlouho, mohlo by se dotknout Základního fondu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Povinné testování

Z něj pojišťovna vyplácí peníze hlavně zdravotnickým zařízením a lékařům za služby, které byly pojištěným pacientům poskytnuty. Vláda rozhodla o povinném testování všech zaměstnanců ve středu. Probíhat bude od pondělí 17. ledna dvakrát týdně, a to po dobu maximálně tří týdnu. Jak informuje ČT24 o termínu ukončení bude teprve rozhodnuto, a to s ohledem na průběh omikronové vlny. Po pozitivním testu půjde pracovník do pětidenní karantény. Ověřovací PCR test pak bude moci podstoupit dobrovolně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články