Vzpamatovat se ze znásilnění je běh na dlouhou trať, řekl psychiatr Cimický. Sám čelí obviněním ze sexuálního násilí

Záměr Hradu udělit státní vyznamenání psychiatrovi Janu Cimickému odstartovalo lavinu obvinění ze sexuálního napadení pacientek. Některé mají trauma i po letech.

i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Jak pracovat s traumatem po znásilnění radí ženám v dosud nezveřejněném rozhovoru psychiatr Jan Cimický. Lékař, který sám v současnosti čelí obviněním ze sexuálního násilí na ženách, ho poskytl přesně před rokem spolku Nepromlčíme. Ten se jej rozhodl zveřejnit. „Tento rozhovor spolek Nepromlčíme natočil dříve, nežli vypukla aktuální lékařova aféra, která nás hluboce znepokojila, jakkoli ctíme presumpci neviny,“ cituje Zuzanu Kosovou ze spolku Blesk.

Oběti potřebují odbornou pomoc

V reakci na plánované vyznamenání Cimického prezidentem Milošem Zemanem se spustila lavina obvinění psychiatra ze sexuálního napadení pacientek i jiných žen. Některé tvrdí, že mají trauma i po letech. Ve videu Cimický popisuje, že léčba takového traumatu je během na dlouhou trať. „Člověk sám se s tím asi vypořádat nemůže. Je třeba, aby se obrátil na odborníka, protože než aby se vnitřně trápil, tak je dobré se obrátit na psychologickou pomoc, nebo přímo psychiatrickou,“ uvedl.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Jan Cimický

Psychiatr apeloval na oběti sexuálního násilí, aby se nesnažily situaci řešit samy a vyhledaly pomoc odborníků. „S autem také lidé jedou do servisu, aby tam zkontrolovali elektroniku a brzdové destičky, takže u psychiky, která je mnohem komplikovanější, nemůžeme spoléhat na to, že nám poradí sousedka, která zažila nějaké trauma. Je potřeba, aby se to řešilo konkrétně a cíleně,“ uvedl. „Trvá to dlouho, trvá to vždycky dva až tři měsíce, než se vůbec začne organismus vzpamatovávat. A je to skutečně běh na dlouhou trať,“ dodal.

Roli hraje svědomí

Jednoznačně Cimický neodpověděl na dotaz, zda je potřeba případy hlásit policii. Podle něho není třeba zatěžovat systém hloupostmi, na druhou stranu včasné nahlášení může pomoci předejít dalším případům, napsal Blesk. Závažnost činu nemusí pachateli ani dojít. „Je celkem běžné, že sám sebe člověk vnímá v trošku lepším světle, než ho třeba vnímá okolí nebo společnost,“ řekl Cimický s tím, že sebereflexe není schopen každý. „Velmi významnou roli hraje svědomí,“ dodal.

Odhalení MUDr. Cimického: stala se z odborné konzultace vlastní zpověď? Před rokem jsme se o tématu sexuálních násilníků a jejich svědomí radili s MUDr. Cimickým v rámci našeho boje proti promlčení trestných činů. Netušili jsme, že možná sledujeme vlastní zpověď agresora. Tento osudový paradox netušil ani on sám a proto prozradil vše, co si myslí. Jako kdyby MUDr. Cimický tehdy vypovídal sám ke svému případu… Sledujte dosud nepublikovaný rozhovor, který jsme točili v rámci dokumentace jiné kauzy ještě než vypukla aktuální lékařova aféra. Také vás tak hluboce znepokojuje?

Zveřejnil(a) Nepromlčíme dne Úterý 16. listopadu 2021

Sérii obvinění ze sexuálního násilí, kterým nyní Cimický čelí, odstartovala zpěvačka Jana Fabiánová. Na sociální síti v reakci na to, že prezident chce psychiatrovi udělit státní vyznamenání, uvedla, že ji v minulosti sexuálně napadl.  Následně se přihlásily další desítky žen. O Cimického se zajímá policie i právníci. Sám Cimický jakákoliv tvrzení o násilí již dříve odmítl a uvedl, že se hodlá nařčením bránit, píše iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články