Aplikace Tečka má najít využití i po skončení pandemie. Co se z ní má stát?

V aplikaci Tečka je možné najít potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo také výsledek testu na covid-19. V budoucnu by mohla nahradit očkovací průkaz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V souvislost s pandemií covid-19 v Česku původně vznikla aplikace eRouška. Od podzimu 2020 začala upozorňovat uživatele na rizikové kontakty a pomáhala tak s trasováním. Aplikace eRouška ale neměla dlouhé využití. Pozastavena byla k 1. listopadu loňského roku. Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) zároveň oznámila, že ji v případě potřeby může kdykoliv znovu aktivovat. NAKIT i do budoucna počítá s aplikací Tečka, kde mají lidé potvrzení o očkování, prodělání nemoci, nebo o negativním výsledku testu.

Tečka má stále potíže

NAKIT nedávno uvedla na sociální síti Twitter, že by se z aplikace mohl stát po pandemii očkovací průkaz. Agentura tímto vyjádřením reagovala na dotaz, který se týkal digitalizace očkovacího průkazu. V něm by kromě potvrzení o aplikaci vakcíny proti covid-19, mohla být také informace o očkování proti tetanu, či jiným nemocem. „Proč to vše nenahrát do Tečky? Proč z Tečky neudělat digitální očkovací průkaz (nejen „covid pass“),“ cituje server iDnes.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Očkovací centrum

NAKIT následně v reakci potvrdila, že k tomu může dojít. „Je to jedna z variant, že Tečka po skončení Covidu bude fungovat jako očkovací průkaz,“ napsala agentura. Aplikace Tečka se ale potýká s častými problémy. Jak na konci roku informoval server iRozhlas, některým lidem se neukazovalo potvrzení o očkování třetí dávku vakcíny. Pro lidi, kteří cestují přitom, může být doložení posilující dávky v některých zemích klíčové pro vstup do země, aby nemuseli podstupovat testování nebo karanténu.

Kolik stojí Chytrá karanténa?

Potíže se objevily také v tomto roce, kdy některým uživatelům po očkování Tečka nezčervenala ani poté, kdy měli pozitivní test na covid-19. Podle mluvčí NAKIT Lukáše Trnky ale aplikace neslouží jako potvrzení aktuálního zdravotního stavu.Očkovací certifikát nepřestává platit, pokud je někdo pozitivně testován na covidu-19,“ vysvětlil. Ministerstvo zdravotnictví hodlá s Chytrou karanténou, do které aplikace Tečka spadá, pokračovat minimálně v letošním roce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peníze

S Národní agenturou pro komunikační a informační technologie podepsal resort smlouvu na rok 2022 na částku 162 milionů korun bez DPH. Náklady se ale mohou navyšovat i v průběhu roku, jak k tomu docházelo v minulosti. V roce 2020 dal stát na Chytrou karanténu téměř 438 milionů korun. Jak se uvádí v nové smlouvě z konce loňského roku, nejvyšší cena pro letošní rok činí 559 703 392 korun bez DPH. „Tato celková cena je cenou nejvýše přípustnou,“ stojí v dokumentu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články