Z covidu se stane sezónní onemocnění. Odborníci srovnali stávající koronavirovou situaci s chřipkou

Nemoc covid-19 se po čase bude podle odborníků chovat jako chřipka. Imunitu časem získáme a už teď si můžeme všimnout jisté sezónnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd uvedla, že koronavir tu s námi zůstane. Prý k nám přilne a bude „přátelský“. S ní souhlasí i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Covid se prý bude podobně jako chřipka vracet každý podzim a zimu v různých variantách. Obdobné výroky prohlašují i další odborníci.

Vir se s námi spřátelí

„Myslím si, že koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský, přilne se k nám a budeme se muset proti němu chránit každoroční imunizací asi jako u chřipky,“ citoval web CNN Prima NEWS Říhovou. „Všechno k tomu spěje. Covid tu bude lítat podobně jako lítá každý podzim a zimu chřipka,“ dodává lékař Balík.

iZdroj fotografie: Akademie věd České republiky / Creative Commons / CC BY-SA
Blanka Říhová

Podobně se v posledních dnes vyjadřuje i Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka. „Musíme se co nejdříve dostat k tomu, že náš přístup ke koronaviru bude takový, jaký máme u jiných respiračních infekcí,“ uvedla Roháčová. „Onemocnění bude zařazeno v uvozovkách do portfolia běžných infekčních nemocí. U běžných respiračních infekcí také nenařizujeme karanténu, i když se to týká třeba velmi závažného onemocnění chřipkou,“ dodala primářka.

Pravidelné sezónní onemocnění

Dalším z podporovatelů těchto výroků je viroložka Hana Zelená. Říká, že se koronavir začíná chovat jako sezónní onemocnění„Předpokládám, že po uplynutí zimního období dojde k poklesu čísel. Může se ale stát, že se začínajícím podzimem se koronavirus opět vrátí ve větší míře,“ informovala viroložka.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Roman Prymula

I Roman Prymula to vidí podobně. „Do budoucna by covid měl být brán jako normální respirační onemocnění,“ uvedl Prymula. S přicházející vlnou omikronu však zároveň varoval. „Těžko tak covid můžeme brát v následujících dnech. Bohužel je stále řada osob na jednotkách intenzivní péče, a tak má zatím koronavirus zvláštní statut,“ informoval epidemiolog. „Jisté je jen to, že virus zde s námi bude dál, nezmizí. Co bude dál, je otázka,“ citoval server iDNES dřívější vyjádření bývalého ministra zdravotnictví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články