Lékař usmrtil šestnáctiměsíčního chlapce. Trest dostal, ale do vězení nepůjde

Rodiče přivezli dítě, které spolykalo hrst fazolí, do nemocnice, kde mu vypumpovali žaludek. Podle znalců mělo být převezeno na specializované pracoviště na gastroskopii.

i Zdroj fotografie: s vědomím Radima Holiše / GNU
                   

S podmínkou a zákazem činnosti odešel od domažlického okresního soudu primář dětského oddělení tamní nemocnice František Zahálka. Loni v březnu ošetřoval šestnáctiměsíčního chlapce, který spolykal syrové fazole. Podle soudu lékař zvolil nesprávný způsob, když dítěti vypláchl žaludek vysoce koncentrovaným solným roztokem. Ten způsobil metabolický rozklad organismu, otok mozku a úmrtí chlapce.

Po několika hodinách dítě zemřelo

Rodiče přivezli šestnáctiměsíčního chlapce loni v březnu do nemocnice, protože spolykal hrst syrových fazolí. Lékař mu vypláchl žaludek solným roztokem. Dítě po několika hodinách zemřelo. Podle státní zástupkyně zvolil nesprávný postup. Měl nechat chlapce okamžitě převézt na gastroskopii, kde by fazole odstranili. Za syrova jsou fazole jedovaté. Obsahují fytohemaglutin, který způsobuje vážné žaludeční problémy až otravu střev. Na to, aby člověku bylo špatně, jich stačí sníst pět, napsal iDnes

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

Okresní soud o vině Zahálky rozhodl již letos v červnu. Rozsudek ale zrušil plzeňský krajský soud v odvolacím řízení kvůli nejasnostem ve znaleckých posudcích. Soudní znalec Michal Hladík před soudem uvedl, že obžalovaný lékař vyvolal u chlapce zvracení aplikací roztoku, který obsahoval 15 procent chloridu sodného. Obvyklá koncentrace je 0,9 procenta. „Tento postup k vyvolání zvracení je u dětí velmi rizikový a není doporučován už 50 let,“ citují Hladíka Novinky.

Postup lékař konzultoval

Obžalovaný lékař se hájil. Postup prý konzultoval s lékaři z toxikologického centra v Praze. „Tam mi sdělili, že fazole musí co nejrychleji ven. Použil jsem solný roztok. Nikde není popsáno, jakou koncentraci roztoku zvolit. Dítě fazole vyzvracelo a já považoval situaci za vyřešenou,“ řekl Zahálka. Podle něho převoz chlapce na specializované pracoviště tehdy považoval za rizikový vzhledem k hrozící otravě. Znalec s tím nesouhlasil, na převoz chlapce bylo podle něho dost času.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soud

Soud v pondělí Zahálkovi vyměřil dvouletý podmíněný trest a na tři roky mu zakázal pracovat jako lékař. „Z medicínského hlediska byl postup obžalovaného lékaře neakceptovatelný a naprosto neobhajitelný. Jen tento jeho postup vedl ke smrti dítěte,“ citují zdůvodnění rozhodnutí soudu předsedou senátu Janem Švíglerem Novinky. Soudce dodal, že Zahálka selhal, udělal zásadní chybu a dítě umíralo v přímém přenosu v domažlické nemocnici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články