Vsetínská nemocnice je pod největším náporem za celou dobu pandemie. „Moje práce je zachraňovat životy, ne zapínat lidi do černých pytlů,“ říká sestřička. Primář vidí příčinu v neočkování

Zdravotníci v nemocnici ve Vsetíně se shodují, že nejsou zvyklí vidět smrt u pacientů tak často. Většina lůžek je obsazena lidmi bez očkování proti covidu-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé se neočkují. To je podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marka Proksa hlavní příčina, proč je Vsetínská nemocnice plná. Jak popisuje Blesk, toto zdravotnické zařízení má obsazená všechna lůžka a většinou právě neočkovanými pacienty. Výjimkou je jen žena, která si nechala aplikovat v létě očkovací látku od společnosti Johnson & Johnson. Po dvou měsících se ale nenechala naočkovat posilující dávkou.

Umírají soběstační lidé

Podle Proksy ve vsetínské nemocnici umírá polovina pacientů, u kterých byl potvrzen koronavirus. Nejde ale o starší lidi se zdravotními problémy, ale naopak o do té doby soběstačné osoby. „To byli jinak normálně fungující lidi, naprosto soběstační. Byli si schopni nachystat dřevo na zimu, jezdili na kole, na výlety nebo do obchodu,“ řekl Proksa pro server iRozhlas. Podle něj tak neumírají s covidem, ale na něj.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Márnice

Podobně pesimisticky vidí aktuální situaci v nemocnici ve Vsetíně také vrchní sestra Zdenka. Na smrt jsou podle ní s kolegy zvyklí, ale ne tak často. „Moje práce je zachraňovat lidské životy a zlepšovat kvalitu lidí, kteří z té nemocnice odejdou. Moje povolání není to, co dělám teď, zapínat lidi do černých pytlů,“ prohlásila v souvislosti s komentáři na sociálních sítích. Ty často k vytíženosti zdravotníků uvádějí, že je to přeci jejich práce.

V sobotu klesl počet nakažených

Zdeňka se podělila i o popis průběhu vývoje nemoci u pacientů. Po příjmu na oddělení podle ní většinou lidé komunikují a sdílejí s personálem své příběhy a osudy. Zároveň ale často vycítí, že nemají velkou šanci na přežití. A to i přes veškerou snahu zdravotníků. „Blbý je dotaz, jestli umřou,“ podělila se o své trápení vrchní sestra.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Testování na covid-19

V okrese Vsetín mělo za poslední týden více než dva tisíce osob pozitivní test na koronavirus. Celkově bylo v sobotu potvrzeno v Česku 12 514 pozitivních případů na covid-19, což je o téměř dva tisíce méně než před týdnem. Zároveň ale padl ve čtvrtek rekord v počtu pozitivních testů za celou dobu pandemie, kdy laboratoře pozitivně vyhodnotily téměř 28 tisíc testů. V nemocnicích je aktuálně s koronavirem hospitalizováno 5968 pacientů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články