Rakušan: Lidé ve vybraných profesích budou i po pozitivním antigenním testu nadále pracovat

Ministr vnitra Vít Rakušan po pondělním zasedání Ústředního krizového štábu vysvětlil fungování pracovní karantény.

i Zdroj fotografie: Česká pirátská strana
                   

Finální seznam profesí, kterých se bude pracovní karanténa týkat, bude schvalovat vláda ve středu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zmínil zaměstnance ve zdravotnictví, sociálních službách, ale také pracovníky v kritické infrastruktuře. Jedná se například o provozy elektráren, vodohospodářství, ale také třeba firmy, které sváží odpad. Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza navrhuje režim pracovní karantény uplatňovat také u prádelen, které perou pro nemocnice, nebo u řidičů rozvážejících potraviny od výrobců.

Do karantény až po PCR testu

Cílem pracovní karantény je udržet stát v chodu v situaci, kdy se bude velmi rychle i mezi pracovníky v kritické infrastruktuře šířit varianta omikron. Pracovní karanténa začne platit v návaznosti na povinnost zaměstnanců se dvakrát týdně testovat. Podrobit se antigennímu testování bude ve firmách povinné od pondělí 17. ledna. Pokud bude zaměstnanec z vybraných profesí pozitivní, může i nadále pracovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
PCR testování

„Pracovní karanténa je to, že ten zaměstnanec přijde do práce. Ráno nebo v průběhu dopoledne se otestuje antigenním testem. Když test vyjde pozitivně a ten člověk je bez symptomů, tedy se cítí subjektivně dobře, tak v té chvíli  – u těch specifických profesí – má zaměstnavatel právo říci, že toho člověka potřebuje na výkon práce,“ cituje server Blesk vysvětlení ministra vnitra. Takový člověk by se nesměl ale potkávat s kolegy a v případě pozitivního PCR testu jít do karentény.

Další nouzový stav není vyloučen

Pracovní karanténa nemá být podle Rakušana uplatňována kvůli vysoké rizikovosti ve školství. I učitelé tak budou muset po pozitivním antigenním testu nastoupit do pětidenní karantény. Režim testování ve firmách má fungovat po dobu maximálně tří týdnů. Ministr vnitra na pondělní tiskové konferenci nevyloučil ani návrat nouzového stavu. „Zatím se pohybujeme v takových číslech, že věříme, že jsme schopni v tuto dobu, zdůrazňuji v tuto dobu, krizi zvládat v rámci pandemického zákona,“ vysvětlil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Karanténa

Jak informuje ČTK v Česku už dominuje nová varianta omikron. Počet hospitalizovaných ale klesá. V nemocnicích je nejméně lidí od loňského listopadu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá výrazný nástup omikronové vlny od 16. ledna a ústup v polovině února. Izolace a karanténa byly rozhodnutím vlády zkráceny na pět dnů. Až do 17. ledna ale nemusí do karantény lidé s očkováním nebo ti, kteří covid-19 prodělali, pokud se setkali s někým infikovaným.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články