Začněte šetřit, nastává utahování opasků. Ekonomická krize se dotkne statisíců lidí, vysvětlil ekonom Kovanda. Řekl jakých lidí přesně

Takový pokles reálných výdělků jsme tady neměli od devadesátek. Inflace roste rychleji než mzdy, informoval ekonom Kovanda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Následující rok bude z ekonomického pohledu pro běžného občana velice náročný. Během roku nastane největší „utahování opasků“ od devadesátých let. dvacátého století. Uvedl ekonom Lukáš Kovanda a zároveň upozornil, že inflace v tuzemsku roste rychleji než mzdy. Nastupující krize se dotkne statisíců lidí.

Krachy v gastronomii a ubytování

„Celý příští rok bude velmi tíživý pro chudé vrstvy, a dokonce i pro nižší střední vrstvy a pro ty, které poškodila pandemická krize,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Má se podle něj jednat hlavně o lidi působící v gastronomii a ubytování. „Mohou to být statisíce lidí,“ vysvětlil Kovanda. „Takový pokles reálných výdělků jsme tady neměli od devadesátých let,“ citovala CNN Prima NEWS ekonoma.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ekonomika

V té době podle ekonoma mezi lidmi ještě panovala euforie z budování tržní ekonomiky a pádu komunismu, to už je ale dávno pryč. „Vláda to bude mít velice těžké,“ doplnil. „Pokud uvidím, že se vláda snaží konsolidovat veřejné finance a snaží se řešit racionálně energetickou krizi, tak mi to pro začátek bude stačit,“ nastínil, jak by měly vypadat první kroky nové vlády. Za největší problém pak považuje neudržitelnost systému veřejných financí.

Dále také ekonoma Kovandu trápí ceny energií.  „Na jaře budeme sčítat celkové škody. V příštím roce se možná nadějeme i citelného poklesu cen energií, jenže dlouhodobě, v řádce následujících let elektřina i plyn budou domácnostem celkem soustavně zdražovat, ačkoli ne tak prudce jako v těchto týdnech a jako ještě v lednu 2022. Spíše v rozsahu pěti až deseti procent ročně,“ citoval ekonoma Deník.

Nepřipravená vláda

Ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková říká, že nová vláda má před sebou „velmi nebezpečný koktejl“. Čerstvě jmenované vládě vyčetla, že není na situaci připravena. „Říkali, že se na to dlouho připravovali, kritizovali bývalou vládu, tak bych čekala, že budou schopni reagovat rychle,“ informovala Švihlíková. Ostře se vyjádřila například o ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). „Nemám o jeho makroekonomických schopnostech valné mínění,“ poznamenala Švihlíková.

iZdroj fotografie: S vědomím Petra Fialy / Facebook
Nová vláda ČR v Lánech

Nedostatečné ekonomické vzdělání jí vadí i u Mariana Jurečky (KDU-ČSL), nového šéfa resortu práce a sociálních věcí. „Pan Jurečka je známý jako odborník na zemědělství, kterému se věnoval, na rozdíl od práce a sociálních věcí,“ upozornila ekonomka. Problém vidí například i u nového minstra průmyslu a obchodu Jozefa Síkela (STAN). „Ten pochází z bysnysu, to je jedna věc, ale druhá je vidět souvislosti v ekonomice,“ dodala ekonomka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články