Od pondělí se spustí pravidelné testování ve firmách. Co dalšího zaměstnance čeká?

V následujících několika týdnech budou na základě rozhodnutí vlády muset všichni zaměstnanci, včetně očkovaných, podstupovat antigenní test na covid-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Testování zaměstnanců, OSVČ i úředníků má probíhat dvakrát týdně od pondělí 17. ledna. A to maximálně po dobu tří týdnů. Jde o povinnost, a proto v případě odmítnutí antigenního testu musí zaměstnavatel zaměstnance nahlásit hygienikům. Zároveň tím vznikne zaměstnanci povinnost nosit v práci respirátor, udržovat rozestup a stravovat se odděleně. Nařízena může být v takovém případě i práce z domova. Testování se týká také očkovaných i těch, kteří onemocnění covid-19 prodělali.

Neschopenku může vyřídit zaměstnavatel

Pokud zaměstnanec podstoupí povinný test, mohou nastat dva scénáře. Negativně testovaní pracovníci pokračují v práci, pozitivní musí nastoupit do karantény. Ta bude u bezpříznakových zaměstnanců trvat pět dnů. Jak upozorňuje server Novinky, tato doba může být zkrácena podstoupením PCR testu s negativním výsledkem. V případě jedinců s příznaky onemocnění covid-19, naopak může karanténa trvat déle, a to až do odeznění symptomů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena v karanténě

V příslušném formuláři firma uvede nezbytné údaje o zaměstnancích s pozitivním testem a může pro ně rovnou zažádat o vystavení neschopenky. Tím má dojít k odbourání vyřizování potvrzení u praktických lékařů. Podle náměstka ministra zdravotnictví, Josefa Pavlovice (Piráti) stačí, aby zaměstnavatel označil ve formuláři políčko eNeschopenka. Požadavek následně zamíří k České správě sociálního zabezpečení, která automaticky neschopenku vystaví a dotyčnému přijde číslo dokladu SMS zprávou.

Pro koho bude platit pracovní karanténa?

Zaměstnanec tak nemusí nic dalšího vyřizovat. „Pokud by se dotyčnému objevily příznaky, tak kontaktuje svého praktika, který v systému najde neschopenku pod daným číslem,“ vysvětli náměstek Pavlovic. Pokud se příznaky neobjeví, karanténa po pěti dnech skončí. Při návratu do práce musí zaměstnanec podstoupit antigenní test znovu. Domácí karanténa v případě pozitivního testu ale nebude platit pro všechny. Zdravotníků a pracovníků v sociálních službách se bude týkat pracovní karanténa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotní sestra

To znamená, že i v případě pozitivního testu budou tito pracovníci nadále chodit do práce. Jak informuje server iRozhlas, systém má být ale využit jen v případě, že jsou zaměstnanci nezbytně nutní pro fungování pracoviště. Jak v pátek oznámil po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) o povolení a podmínkách má rozhodnout příslušná krajská hygienická stanice. Zachováno má být nulové riziko nakažení ostatních.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články