Někteří zákazníci se v prodejnách potravin zaměřují na to, co potraviny obsahují. Někdy to však nemusí být pravda.
V poslední době se bohužel stává běžnou praxí, že některé výrobky mají jiné složení, než jejich výrobce deklaruje na obalu. Na Událostech247 jsme psali třeba o italské sušené šunce z Lidlu, kde výrobce na obalu potraviny kromě jiného uvedl, že 100 g šunky bylo vyrobeno ze 194 g vepřové kýty. Laboratorní rozbor ale potvrdil, že 100 gramů šunky bylo vyrobeno pouze ze 143 g masa.
Stává se klamání zákazníků běžnou praxí?
Jiné složení, než bylo uvedeno na obalu, měly například i oblíbené krůtí párky Berlinki, které kvalitou odpovídaly spíš obyčejným levnějším párkům. Cena za Berlinki se přitom pohybuje okolo 60 korun za jedno balení, takže se rozhodně nejedná o nic levného. V párcích byl zjištěn nižší obsah masa, než je uvedeno na obalu, jak jsme na Událostech247 informovali na podzim. Uvedené párky měly na obalu uveden obsah masa 78 procent.
Obsah masa byl však jen něco málo přes 61 procent. Podobných případů je spousta. Týkají se nejen obsahu, ale také gramáže. Na Událostech247 jsme například informovali o tom, že se v obchodech prodávala balená mozzarella, která byla skoro o dvacet gramů lehčí, než výrobce uváděl na obalu. Psali jsme i o tom, že na obalech nové řady značky Panzani, byla největšími písmeny uvedena slova „čerstvé těsto“. Až po přečtení menšího písma zákazník zjistí, že jde o suché těstoviny.
Název už kvalitu nezaručí
Pozor by měli dát i zákazníci, kteří chodí na nákupy do prodejen obchodního řetězce Tesco. Nedávná kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce totiž prokázala další nejakostní potravinu. Konkrétně šlo o výrobek Řeznická šunka výběrová, výrobcem je firma Mecom Group z Humenného, šarže L:3311. Kontroloři totiž zjistili, že uvedená šunka obsahovala víc soli, než výrobce deklaroval na obalu výrobku. Inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři.
Zákazník by přitom čekal, že výběrová šunka bude dostatečně kvalitní. Dost ošizená byla také Kuřecí prsní šunka standart, kterou už dříve prodávalo Řeznictví Na Hůrce v Dolních Životicích. Inspekce totiž zjistila, že výrobce na obalu deklaroval 80 procent masa. Ve skutečnosti to ovšem bylo jen necelých 58 procent, což je už dost velký rozdíl. „Takže pokud koupím pro vnoučata šunku s 80 procenty masa, nemusí to být pravda, na co to tam teda píšou?“ řekla Událostem paní Pavlína z Kostic.