V poslední době musíme být při nákupech potravin opravdu obezřetní. Kontroly v nich totiž stále častěji odhalují to, co by vůbec obsahovat neměly.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce pravidelně provádí intenzivní kontrolní akce se zaměřením na přítomnost reziduí pesticidů v potravinách. Jak od nás víte, pro svá hodnocení odebírá ve vlastní akreditované laboratoři 800 až 1000 vzorků potravin ročně. Psali jsme například o čaji Yerba maté KHARTA KHADRA, který obsahoval nadlimitní množství pesticidů, které se přitom používají k ochraně před škůdci.
Ve fazolích byl hubič parazitů
Věděli jste od nás také o luštěnině, která lidskému zdraví spíše škodila. V balení bílých fazolí, kterou prodával obchodní řetězec Tesco, byl totiž téměř trojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu propoxur. Tento pesticid se přitom používá třeba do antiparazitálních obojků pro kočky. Lidem by se proto do těla neměl vůbec dostat, protože ho náš organismus neumí odbourávat a mohou se nám v těle hromadit.
Psali jsme také o exotickém ovoci liči z Kambodže, které rozhodně nesplňovalo požadavky na zdravou potravinu a bylo plné pesticidů. V pořádku nebyly ani asijské chilli papričky, které do České republiky dorazily z Kambodži. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce je podrobili laboratornímu rozboru a k jejich překvapení test ukázal přítomnost osmi pesticidních látek v nadlimitním množství.
Nebezpečný čaj
Pozor dejte i na heřmánkový čaj, na který upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu Potraviny na pranýři. Odhalila ho v balírně čaje Vitto Tea Board v Šenově u Nového Jičína. V potravině byl totiž překročen maximální limit pro obsah kontaminujících látek – pyrolizidinových alkaloidů. Šlo o výrobek Heřmánek bylinný čaj porcovaný, šarže L23083104 a s datem spotřeby 4.8.2025. „Pesticidy se bohužel vyskytují téměř všude, ať už je to v čaji, nebo v ovoci a zelenině. My to stejně nepoznáme,“ řekla nám paní Dagmar.
Pesticidy však nepoužívají jen zemědělci, ale můžete je mít třeba i u vás doma. Upozornil na to web Rehabilitace. Tyto škodliviny v sobě mají například hmyzí repelenty. Pokud máte dřevěnou podlahu, pak by mohla obsahovat pesticid Chromated Copper Arsenate, který pomáhá při zachování dřeva tak, aby se nerozkládalo. Některé další běžné produkty také obsahují pesticidy, třeba některé druhy barvy a dokonce i několik bazénových chemikálií, popisuje web.