Bez internetu si už dnes většina z nás nedovede vůbec představit svůj život. Třeba při cestě v MHD nebo na zastávkách většina lidí kouká do mobilu.
Na internetu a různých aplikacích tak trávíme čím dál více času. Není proto divu, že přibývá placených služeb a i ty, které bývaly zdarma, se začínají zpoplatňovat. Před časem například zavedla placenou verzi Facebooku a Instagramu společnost Meta, jak psaly Události247.
Poplatky se mají zvednout o deset korun
Psali jsme také o tom, že čím dál více lidí upouští od vlastnění televizí a oblíbené pořady sledují na telefonech či počítačích. Veřejnoprávní média už nyní fungují s napjatým rozpočtem a místo toho, aby jim vláda přidala ze státního rozpočtu, chce, aby vše zaplatili Češi z vlastní kapsy. Příjmy se zvýší mimo jiné i tím, že zkrátka vzroste počet lidí, kteří budou muset koncesionářské poplatky platit.
Koncesionářské televizní poplatky se neplatí například za monitor počítače, tablet, notebook nebo mobilní telefon. To se má však brzy změnit kvůli připravované vládní novele zákona. V tuto chvíli ovšem platí, že pokud váš stolní počítač nebo notebook mají tuner VKV/FM nebo DVB-T/T2/C, musíte rozhlasové poplatky platit také, jak upozornil web E15. Za televizi platíme měsíčně 135 korun, za rozhlas je to 45 korun. Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit od roku 2025 televizní poplatek o 15 korun na 150 korun a rozhlasový poplatek na 55 korun.
Platit budou téměř všichni
Stát také navrhuje rozšíření okruhu poplatníků na všechny, kteří budou mít „přijímač internetu“. Znamená to, že se podle smlouvy internetového připojení bude usuzovat vlastnictví přístroje schopného se připojit k internetu a tím pádem schopného přijímat internetové vysílání ČT a ČR. Tedy prakticky obecně téměř jakýkoliv počítač a chytrý mobil, píše web Měšec. Mobily, které mají v sobě rádio, budou zpoplatněny minimálně poplatkem za rádio. I přesto, že dnes ho v mobilu poslouchá málokdo.
Podnikatelé a firmy budou nově platit podle počtu zaměstnanců na hlavní pracovní poměr. A to bez ohledu na počet přijímačů TV, rádia nebo internetu. Jde o svým způsobem daň z počtu zaměstnanců. Podnikatelé a firmy s méně než 25 zaměstnanci poplatek neplatí. „No to je zase další parádní opatření. Já se na televizi nedívám, mám streamovací služby. Nechápu, proč bych měl platit poplatky a navíc ještě kvůli internetu, který si platím přece taky sám. Snad to neprojde,“ řekl Událostem247 pan Honza z Kyjova.