Čeští důchodci si v posledních měsících musí zvykat na spoustu změn, a jak už jsme několikrát psali, nejsou pro ně vždy zrovna příznivé.
I když se důchody od letošního ledna navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247, není to zdaleka tolik, kolik mnozí důchodci očekávali. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. To, jak ohledně změny valorizací rozhodla, potvrdil také Ústavní soud a senioři tak své peníze už zpátky nedostali.
Mezi částkami důchodů jsou i statisícové rozdíly
Průměrně tak důchod přesáhl hranici 20 00 korun, konkrétně činil 20 600 korun měsíčně. O moc lepší to zřejmě nebude ani příští rok. Psali jsme, že podle odhadů ministerstva práce by měl průměrný nárůst být asi 433 korun. To je pouze o 73 korun více než letos v lednu a pro některé seniory to nejspíš stačit nebude. Víte od nás také, že jedna skupina obyvatel se dokonce dočkala snížení důchodů. Jsou to vysocí a významní představitelé minulého režimu.
Jsou ovšem i důchodci, kteří si na své příjmy rozhodně nemohou stěžovat. Jak píše web Novinky, nejvyšší důchod v České republice za prosinec 2023 byl 247 592 korun. V lednu se pak tato částka zvedla na 247 952 korun. V případě, že by příjemci bylo víc než 85 let, nárůst by činil dalších tisíc korun měsíčně. Samozřejmě tedy za předpokladu, že by byl jeho příjemce stále naživu. To je suma, kterou si někteří lidé nevydělají ani za celý rok.
Švýcaři dají ohledně financí na tamní vládu
Zemí, kde se mají senioři opravdu dobře, je třeba Švýcarsko. Jak informoval web iDnes, minimální starobní a pozůstalostní důchod v této zemi činí měsíčně 1 225 CHF, tedy zhruba 32 400 korun. Maximální je pak 2 450 CHF. Pro páry je limitován částkou 3 675 CHF. To však není zdaleka všechno. Tamní důchodci si totiž za pár let ještě o dost finančně přilepší. Švýcaři totiž referendu odhlasovali vyplácení jednoho důchodu ročně navíc.
Každý švýcarský senior tedy dostane od roku 2026 takzvaný 13. důchod, píše web TN. Růst penzí prosazovaly odbory kvůli zvyšujícím se nákladům na živobytí. Proti byla vláda, parlament i podnikatelé s tím, že to zatíží státní rozpočet a penzijní systém. Švýcaři v otázkách financí často na svou vládu dají. Ještě nikdy nehlasovali v referendu pro zvýšení nějaké dávky pobírané od státu a před několika lety odmítli uzákonění týdne dovolené navíc.