Většina lidí se na důchod těší s tím, že si konečně pořádně odpočinou a budou mít čas na svou rodinu a koníčky.
Důchody však procházejí velkými změnami a může se stát, že někteří lidé nemají klid ani když se jich konečně dočkají. Události247 již dříve informovaly o změnách, které nastaly pro současné penzisty. Jedná se například o změnu ve valorizačním mechanismu, kvůli čemuž jim důchod roste pomaleji než dosud.
Věk odchodu do penze se zvyšuje
Poslanci také ke konci roku schválili novou důchodovou reformu. Jak píše server Novinky, někteří lidé si tak na odpočinek počkají ještě o dost déle. Například ročníky 1989 a mladší se dostanou do důchodu až v 67 letech. Navíc je velmi pravděpodobné, že se v budoucnu důchodový věk bude nadále zvyšovat. Od ročníku 1966 vzroste důchodový věk za každý rok o jeden měsíc. Zastaví se pak právě u ročníku 1989.
O důchod si můžete požádat a nadále pracovat, a ještě na tom vyděláte. Náležet vám totiž bude jak výplata penze, tak mzda od zaměstnavatele, jak upozornil web iDnes. Žádost o starobní důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před datem, od něhož důchod požadujete přiznat. Někdy ovšem může však dojít k tomu, že vám stát nevyplatí důchod, ani když na něj máte nárok.
Na důchod čekala dva roky
Na Událostech247 jsme psali například o panu Čaplákovi z Ostravy, který se kvůli tomu dokonce musel zadlužit, aby měl na živobytí. Důvodem bylo to, že Česká správa sociálního zabezpečení kvůli nadměrnému množství žádostí o předčasné důchody nestíhala agendu vyřizovat a následkem byly několikaměsíční prodlevy. Aby měl na živobytí, dlužil pan Čaplák 160 000 korun. O přiznání důchodu musela dva roky bojovat také paní Lidia z Havířova.
Někdy stát lidem penzi nepřizná, ani když dosáhnou důchodového věku. Příčin to může mít několik. Asi tou nejčastější je nedostatečný počet odpracovaných let. Tedy doba, kdy státu lidé odváděli, či za ně zaměstnavatel odváděl sociální pojištění. Zamítnutí žádosti o přiznání starobního důchodu každoročně postihne tisíce Čechů. Jak vyplývá ze statistik České správy sociálního zabezpečení, například v letech 2013 až 2020 to bylo okolo 7 000 případů ročně.
Pobíráte důchod?
![](https://udalosti247.cz/wp-content/uploads/2023/06/clovek.png)
![](https://udalosti247.cz/wp-content/uploads/2023/06/clovek.png)
![](https://udalosti247.cz/wp-content/uploads/2023/06/clovek.png)