Plošná změna pracovní doby: Stát má nový nápad. Koho všeho se to týká a dostaneme zaplaceno stejně?

Většina z nás je zvyklá, že chodí do práce od pondělí do pátku a má osmihodinovou pracovní dobu.

i Zdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že to ovšem nemusí být jediný způsob, jak zaměstnání pojmout. Čím dál víc se totiž mluví o zavádění čtyřdenního pracovního týdne.Experimenty se zavedením čtyřdenního pracovního týdne jsou v různých částech Evropy stále častější. Podle studie provedené ve firmách ve Velké Británii tento způsob pojetí pracovní doby významně zlepšil míru pocitu vyhoření zaměstnanců.

Pracovní týden by měl jen 35 hodin

Polsko taktéž přišlo s novou ideou. Politik Włodzimierz Czarzasty ze strany Nowa Lewica navrhnul, že by mělo dojít k plošné změně pracovní doby, kdy by se pracovní den zkrátil na 7 hodin, jak psal web BusinessInsider. Na zrealizování tohoto plánu by šel postupně. Nejprve by z pracovního týdne ubral 2 hodiny a až poté se dostal na celkových 5 hodin. Návrh poslanec zdůvodnil tím, že práce by pro lidi neměla být jediným smyslem života.

Čtyřdenní pracovní týden. Nově budou určití lidé v práci o den méně

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Dílčí firmy v Česku již zavedly čtyřdenní pracovní dobu

Nejedná se však o zdaleka jediný nápad, který se v posledních letech v souvislosti se změnou pracovní doby objevil. Velmi rozšířená se stala myšlenka čtyřdenního pracovního týdne. Pro tuto změnu by ostatně byla i velká část Čechů. Z loňského průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the jungle vyplývá, že by si tuto změnu rádo vyzkoušelo 70 procent lidí, jak uvádí web iRozhlas. Některé firmy u nás už tuto praxi zavedly.

Řekové v práci tráví nejvíc času z EU

V Řecku se však rozhodli jít zcela opačným směrem. Loni v létě tam totiž začal platit kontroverzní zákon, který zavádí šestidenní pracovní týden. Odboráři se ale obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat. Například jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii nebo v Itálii pracovní týden spíše zkracují, jak psal web CNN Prima NEWS.

Právě se zavedl čtyřdenní pracovní týden: Zaměstnanci jásají, budou v práci kratší dobu

iZdroj fotografie: TriviaKing (talk)DWS/ Creative Commons / CC-BY-SA
V Řecku se naopak poměrně nedávno schválil šestidenní pracovní týden. Vše zůstává na komunikaci mezi tamními zaměstnavateli a zaměstnanci

Zaměstnanci v Řecku tak celkem mohou pracovat až 13 hodin denně. Za šestý den věnovaný práci dostanou finanční kompenzaci. Šestidenní pracovní týden je podle webu Greek Reporter po domluvě se zaměstnavatelem. Řecko se novinkou snaží bojovat proti práci načerno a nedostatku pracovních sil. Možná vás to překvapí, ale v rámci Evropské unie patří Řekové mezi národy, které stráví v práci nejvíce času. 

Jak vypadá vaše pracovní doba?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články