Varování: Seniorům, kterým přišla tato konkrétní SMS zpráva hrozí, že během krátké chvíle přijdou o své úspory

O tom, že takzvaní šmejdi jsou opravdu velmi vynalézaví, vás na Událostech247 informujeme docela často.

i Zdroj fotografie: Djembayz / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Víte od nás, že mezi nejčastější fígle podvodníků patří SMS zprávy a emaily, které se tváří, že je posílají nejrůznější státní instituce. Lidem také volají údajní bankéři, kteří navíc bývají velice přesvědčiví. Klienta proto často ani nenapadne, že jde o podvod a snadno jim tak vyzradí citlivé informace k účtům nebo platebním kartám.

Potřebuji pomoc, urguje domnělý potomek

Podvodníkům se také velmi osvědčilo svým obětem rozesílat SMS zprávy, ve kterých se vydávají za jejich děti. Tvrdí, že jsou na dovolené v zahraničí a že se jim rozbil telefon. Proto prý volají z jiného čísla. Rodiče jim mají psát na whatsapp. V době letních dovolených se jim s tímto podvodem daří. Jak policie na síti X varuje, šmejdi tvrdí, že je potřeba zaplatit něco neodkladného a potomek jim nemůže zavolat, protože mu na mobilu nefunguje mikrofon. Pokud mu rodič uvěří a pošle peníze na daný účet, nikdy je už neuvidí.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nové typy SMS podvodů jsou velmi vynalézavé

Snadným terčem podvodníků jsou také senioři. Podvodníci se spoléhají především na to, že starší lidé nemají dostatek zkušeností s moderními technologiemi, jak upozornila Policie ČR. Nejen oni by se však měli mít na pozoru před tímto typem podvodných SMS zpráv. Také v tomto případě se lidé, kteří jim píší s prosbou o pomoc, vydávají za jejich příbuzné, třeba za vnuka či vnučku, kteří potřebují nutně peníze. SMS zprávy volí proto, že spousta seniorů například WhatsApp nemá.

Aktuálně hlásí podvodné SMS také Česká pošta

Některým lidem v poslední době chodí podvodné SMS zprávy, které vypadají jako sdělení od České pošty. Stojí v nich, že příjemci nebyla doručena zásilka a je potřeba kliknout na přiložený odkaz. Podvodníci se tím snaží od svých obětí vylákat bankovní údaje a následně je připravit o veškeré úspory. Česká pošta, která se s podobným trikem setkává velmi často, proto před několika dny vydala nové varování

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policie před podvodnými zprávami dlouhodobě varuje

Pokud by vám taková SMS přišla, Česká pošta doporučuje rozhodně na nic neklikat a zprávu okamžitě smazat. Jako varování slouží adresa odesílatele a formát odkazu, na který by se mělo podle odesílatele kliknout. Dotyčný tak může buď přijít o peníze, protože odkazy pak požadují vyplnění údajů o platební kartě, nebo mu může být bez jeho vědomí do počítače, mobilu nebo tabletu nainstalován škodlivý software. Pak už nic nebrání tomu, aby ho šmejdi okradli.

Kontaktovali vás někdy podvodníci s něčím podobným?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články