Sběratelské známky už dávno nejsou jen doménou vášnivých nadšenců. Někteří sběratelé jsou ochotni za ně zaplatit mnohamilionové částky, a to dokonce i v Česku.
Sběratelství známek se věnují tisíce lidí po celém světě. Jak redakce Událostí247 zjistila, sdružují se do různých spolků – v Česku je to například Svaz českých filatelistů, na mezinárodní úrovni pak třeba The International Society of World Wide Stamp Collectors. A zatímco pro některé z nich jsou známky spíše zábava, pro jiné představují investice, do nichž ukládají obrovské sumy peněz. Jediná známka se tak může prodat i za několik milionů korun.
Československá známka za téměř 8 milionů korun
Mezi známky, které si finančně může dovolit jen málokterý sběratel, patří zelená čtyřkorunová známka s obráceným přetiskem „Pošta československá 1919“ na žilkovaném papíře. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu aukčního domu Burda auction, loni se prodala za neuvěřitelných 7,8 milionu korun. S aukční přirážkou pak výsledná částka činila skoro 9,5 milionu korun.
Jedná se o vůbec nejvzácnější československou známku, které existuje jen několik málo exemplářů. Není se tak čemu divit, že o ni sběratelé jeví tak obrovský zájem. Ostatně, vyvolávací cena byla původně jen 4 miliony korun, tedy skoro polovina finální částky. Jedná se tak sice o nejdražší československou vydraženou známku, ne však nejdražší v Česku vydraženou.
Rekord přinesla loňská dražba v Praze
Jak dále redakce Událostí247 zjistila z informací webu České noviny, český rekord v ceně za zahraniční známku činí 9,1 milionu korun. Takovou sumu zaplatil sběratel za blok 12 známek Penny Black z Velké Británie. Známky pochází z roku 1840 a jedná se o celosvětově první vyrobený typ známek vůbec. Pakliže tedy někteří lidé známky sbírají či doma mají staré sbírky po předcích, určitě se vyplatí archy projít a podívat se, zda mezi nimi také není nějaká obzvlášť vzácná známka.
Najít některý z výše zmíněných kusů se sice asi jen tak někomu nepoštěstí. To však nic nemění na tom, že sběratelství se věnuje spousta lidí a nemalé částky jsou ochotni zaplatit i za řadu jiných, i když ne tak vzácných známek. Jak ostatně redakce Událostí247 ověřila na webu Aukro, aktuálně se zde některé sbírky prodávají i za statisícové částky, jedna rozsáhlá sbírka pak dosahuje ceny bezmála milionu korun.
Sbíráte známky či jiné předměty?


