Až o 13 procent by si od příštího roku mohli polepšit vybraní státní zaměstnanci. Zatím jde ale jen o předběžný návrh.
Ačkoli do začátku příštího roku zbývá ještě několik měsíců, ekonomové již předpovídají, jaký růst mezd nás čeká. Podle makroekonomické prognózy České národní banky by příští rok měly reálné mzdy růst o necelých 5 procent. Některým zaměstnancům se však výdělky zvednou výrazně více. Jedná se o vybrané státní pracovníky.
Stát těmto zaměstnancům přidá až 13 procent
Jak redakce Událostí247 zjistila z aktuálních informací webu Novinky, Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo návrh růstu platů ve veřejném sektoru od roku 2026. Celkem vzniklo 6 návrhů. Liší se pak mírou navýšení i tím, zda bude růst platů plošný nebo se bude různit dle platových tabulek.
Nejmírnější scénář počítá s plošným navýšením 5 procent pro všechny státní zaměstnance. Naopak ten nejambicióznější počítá s navýšením o 7 až 13 procent. K této variantě se ostatně aktuálně kloní jak ministr práce Marian Jurečka, tak Odborový svaz státních orgánů a organizací, jak redakce Událostí247 ověřila na jeho webu. V praxi by to mohlo pro zaměstnance znamenat přilepšení o stovky až tisíce korun měsíčně.
Přesná míra navýšení se bude odvíjet od konkrétních pozic, jež lidé vykonávají. Nejvyššího, 13procentního navýšení by se měli podle nejambicióznějšího scénáře dočkat lidé s nejnižšími příjmy, tedy například kuchařky, školníci nebo administrativní pracovníci. Týkalo by se to zhruba 380 tisíc lidí, kteří působí ve státních úřadech, školách či dalších příspěvkových organizacích. Ostatním by pak platy měly narůst o 7 procent.
Poroste i minimální mzda
Kromě plánovaného navýšení platů státních zaměstnanců ministerstvo zveřejnilo také odhad, o kolik by mohla stoupnout minimální mzda. Ta se vztahuje i na soukromý sektor a aktuálně činí 20 800 korun měsíčně, respektive 124,40 korun za hodinu, jak redakce Událostí247 ověřila na webu MPSV. Od příštího roku by si však všichni lidé, jež minimální mzdu pobírají, mohli výrazně polepšit. Výdělky by jim mohly stoupnout až o 1 800 korun na 22 600 korun měsíčně.
Je však důležité připomenout, že v obou případech se jedná pouze o prvotní návrhy a odhady, a tak nic ještě zdaleka není jisté. V rámci vládních diskusí a dalších rozhodnutí může klidně dojít k tomu, že konečné navýšení zdaleka nebude tak štědré a stát svým zaměstnancům přidá daleko méně, než kolik aktuálně slibuje. Pokud chce ale stát být konkurenceschopným zaměstnavatelem, nemůže už podle redakce Událostí247 nadále přehlížet, jak velké rozdíly mezi zaměstnanci veřejného a soukromého sektoru jsou. A platy by měl skutečně razantně zvýšit.
Je podle vás navrhované navýšení platů dostatečné?


