Ukrajinci utíkají spolu se zvířaty. Čeští veterináři nabízejí prvotní vyšetření a naočkování zdarma pro zvířata uprchlíků

Z Ukrajiny utíkají spolu s lidmi i jejich zvířata. Čeští veterináři nabízejí prvotní vyšetření a naočkování zdarma. Zvířatům chybí pas, platné očkování nebo čip.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Státní veterinární správa pro tyto případy vydala výjimku, díky které mohou veškerá veterinární vyšetření podstoupit zvířata uprchlíků až poté, co se ubytují. Veterináři se proto rozhodli připojit k vlně solidarity a nabízejí ošetření po útrapách zvířatům zdarma. Státní veterinární správa varuje před vzteklinou. Podle Deníku se veterináři připravují na to, že po pobytech v krytech a strádání na útěku budou některá zvířata potřebovat akutní ošetření.

Má čtyři nohy, ale je to rodina

Česká sekce Vétérinaires Sans Frontières Veterinářů bez hranic proto nabízí uprchlíkům i přímou finanční výpomoc skrze projekt Prcháme spolu. „Pro lidi prchající před válkou může být velkým problémem zabezpečit svému psovi nebo kočce i kvalitní krmení nebo dostatečné chovatelské zázemí. Finanční náročnost péče o zvíře může mnohé majitele odrazovat od toho vzít svého čtyřnohého společníka s sebou, což přinese ještě více stresu oběma,“ vysvětluje záměr veterinářka Barbora Červená.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Veterinář

Dobrovolník Alexandr vysvětluje, že vždy, když má možnost a má místo v autě, tak z Charkova odváží zvířata do útulku do Dnipra. Lidé se o ně pak postarají, k sobě domů si berou i dva nebo tři psy. Manželé ve středním věku tam přinesli krabici, ve které byla tři štěňata špiců. Sami nechtějí z Charkova odjet, protože doma prý mají 16 psů a kočky. S těmi je nikdo neubytuje, proto se o ně musí postarat sami.

Karanténa i pro zvířata

Veterináři v Česku zatím přesné údaje o zvířatech z Ukrajiny nemají. Majitelé musí u svých psů a koček dodržet desetidenní karanténu. Po uplynutí pěti dnů pak zvířata čeká další vyšetření, po kterém už je může lékař naočkovat proti vzteklině. Podle iDnes ukrajinské domácí mazlíčky zachraňují nejen jednotlivci, ale i organizace, které je převážejí například z útulků nebo z ulic, kde hrozí mnohem větší rizika nákazy. Mezi největší strašáky patří vzteklina.

iZdroj fotografie. Depositphotos
Kočka

Mluvčí Státní veterinární zprávy Petr Majer Událostem247 potvrdil, že někteří veterináři v Česku poskytují první ošetření pro zvířata z Ukrajiny bezplatně. „Konkrétní seznam je na stránkách Komory veterinárních lékařů. Stát jinak na ošetření těchto zvířat žádné peníze nevyčlenil, stále platí, že ošetření si musí jinak zaplatit osoba zodpovědná za zvíře.“ Podle oslovených veterinářů k nim zatím přišli z Ukrajiny většinou majitelé mazlíčků, kteří se o ně dobře starali, a zvířata tedy byla v dobrém stavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články