Psychika seniorů dostává v posledních měsících zabrat. Nejdřív covid, teď válka na Ukrajině

Krizové linky, které pomáhají seniorům, zažívají nápor volajících. Počet hovorů jim v posledních dnech stoupl až o třetinu. Starší lidé se potýkají se strachem a úzkostmi z války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Senioři řeší především strach z atomového útoku nebo evakuaci. Poslední dva roky jsou pro ně opravdu náročné. Jak uvádí ČT24, před pandemií covidu volalo kvůli depresím na linku organizace Elpida okolo 200 lidí, loni už to bylo přes dva tisíce volajících. Starší lidé se na linku nejčastěji obracejí s tématy samoty nebo potíží po prodělané nemoci.

Bezmoc, že nemohou pomoci

Pomáhá také dispečink nové linky Nadosah organizace Život 90, která existuje už přes 30 let. Alarm tam ohlásí seniora v tísni, který doma stiskl tlačítko pomoci. V České republice ho má zatím k dispozici asi tisícovka seniorů, kterým je více než osmdesát let. Sociální pracovníci jsou také v kontaktu s jejich rodinami. Do pomoci se zapojil i projekt Pozitivní stáří, který chce motivovat starší lidi k životu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senioři

Například pan Zdeněk Hradecký, který bydlí v Domově pro seniory Clementas v Mlékovicích, sleduje zprávy z Ukrajiny každý den. „Prožívám to s těmi lidmi, protože za to nemůžou. Děti za to nemůžou,“ řekl. Klientům zařízení je k dispozici také psychiatr. „Je to náročnější o to, že někteří zažili rok 1968 velmi intenzivně a někteří i druhou světovou válku,“ doplnila ředitelka domova Clementas Andrea Faltysová.

Vzpomínky na okupaci se vrací

Psycholožka Ludmila Mrkvicová Událostem247 potvrdila, že lidé, kteří zažili okupaci v roce 1968 a nyní vidí ruské tanky v bojovém nasazení, pociťují velký strach intenzivněji. Aby se jejich psychický stav zlepšil, měli by se soustředit na něco jiného. „Pokud možno, tak bychom neměli svou pozornost soustředit pouze na sledování zpravodajství z válečné zóny. Pomáhá také třeba procházka přírodou a především setkávání se s rodinou a přáteli.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Operátorka

Klienti seniorského věku se na nás obrací s obavami o své bezpečí, o bezpečí naší země a zmiňují velký strach i o své blízké. Také zmiňují rok 1968, kdy se jim vrací vzpomínky na tu situaci,“ popsala pro CNN Prima NEWS Aneta Mundok Nitschová, která je vedoucí linky důvěry Senior telefon. Premiér Petr Fiala opakovaně zdůrazňuje, že Česko je členem EU, a hlavně NATO a žádné nebezpečí nám nehrozí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články