V oblíbené pochoutce se našly housenky. „Nechápu, že si toho nikdo nevšiml,“ řekla zákaznice

V obchodech se stále častěji objevují potraviny, které neprojdou kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

V listopadu například kontrolám nevyhověla polovina olivových olejů, které se prodávaly v obchodech. U pěti vzorků nešlo o „extra panenské“ olivové oleje, jak výrobci uvedli na obalu, ale o nižší třídu kvality olejů. Státní potravinářská a zemědělská inspekce o tom informovala na svém webu. Některé chilli papričky zase obsahovaly nadlimitní množství pesticidů.

Škůdci nejsou v potravinách ničím výjimečným

Nedávno však inspektoři našli v oblíbené pochoutce z Billy housenky. Kontrolu prováděli v prodejně v pardubické ulici Na Spravedlnosti, psal o tom web Pardubický deník. „Naši inspektoři na základě hodnocení na místě zjistili, že uvnitř balení křupek se nacházejí škůdci v různých vývojových stádiích. Jednalo se o housenky, zámotky i dospělce,“ uvedl pro Události247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Balení mělo 60 gramů a bylo od výrobce Secalo, informuje o tom web Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: SZPI
Kvůli působení hlodavců musela inspekce uzavřít prodejnu i potravin COOP na Pardubicku, informuje dále inspekce

V regálu, kde byly křupky umístěny, inspektoři další škůdce nenašli. Není to však poprvé, kdy inspekce v Pardubicích zjistila pochybení. Naposledy hygiena zavřela prodejnu Lidl nedaleko nádraží v Palackého ulici, kde našla trus hlodavců a další nečistoty, psal o tom Pardubický deník. Hlodavci se do prodejny zřejmě dostali přes nezabezpečená vrata na rampě. Už dříve potravinářská inspekce uvedla, že podle výsledků kontrol jen za loňský leden inspektoři uzavřeli 21 provozoven.

Brambůrky měly karcinogenní účinky

Já tyto křupky kupuji poměrně často, mám je ráda už od dětství. Naštěstí se mi nestalo, že by v nich bylo někdy něco, co tam být nemá. Nechápu však, že si toho nikdo z prodavačů, kteří ty křupky dávali do regálu, nevšiml. Několikrát se mi ale stalo, že jsem třeba v Lidlu koupila chlazené kuřecí maso, které druhý den, kdy jsem z něj chtěla vařit a rozdělala ho, zapáchalo, takže jsem musela všechno vyhodit. Ale takovou zkušenost má asi každý,“ řekla Událostem247 zákaznice Hana Smotáková ze Znojma.

Co se týká slaných pochutin, před několika lety musel Lidl stáhnout z prodeje belgické kukuřičné chipsy, protože podle potravinářské inspekce obsahovaly nadlimitní množství mykotoxinů, psal o tom web iDnes. Tyto látky mohou být pro člověka jedovaté, píše iDnes. Mykotoxiny jsou toxické organické látky produkované řadou mikroskopických hub nebo plísní a často mají karcinogenní účinky, doplňuje iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články