Američané chtějí od Nového roku podporovat Ukrajinu ještě víc než doposud. Pro členy armády je připraven speciální výcvik

Ani po téměř deseti měsících války Ukrajina neztrácí podporu spojenců. USA se naopak chystají Kyjevu nadále pomáhat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stále častěji se objevují informace, že Rusko je na hranici svých sil. Ve válce mělo ztratit desítky tisíc lidí. Moskvě má podle některých expertů docházet navíc i munice, píší CNN Prima News. Přebytky nemá mít válečný agresor ani v raketách, kterými aktuálně zahlcuje ukrajinské území. Cílem je civilní a energetická infrastruktura. Masivní útoky mohou brzy pominout. „Existuje spoustu indicií, že v některých kategoriích je Rusko ohledně zásob takřka na dně a že ruská výroba vojenského materiálu ani zdaleka nestačí pokrývat spotřebu,“ uvedl pro CNN Prima News Lukáš Visingr.

Další krok k ukrajinskému vítězství

V kombinaci s tím, že Ukrajina dostává od Západu v poslední době výraznou podporu v podobě systémů protivzdušné obrany to může být pro Kreml velký problém. „Navíc nehrozí, že by Ukrajincům v blízké době došla munice. Ukrajina by také měla dostat americké systémy Patriot, které jí poskytnou velmi účinnou ochranu i proti balistickým raketám. To je zřejmě jakási preventivní odpověď Západu na to, že by Rusko mělo začít dostávat íránské balistické rakety,“ uvedl dále server CNN Prima News vojenský expert.

Právě systémy Patriot z USA představují velkou pomoc. Jak Události247 informovaly zde, tento mobilní raketový systém využívá střely dlouhého doletu typu země-vzduch. Dokáže ochránit ukrajinskou infrastrukturu i civilní obyvatelstvo před ruskými drony i raketovými útoky. Jediné, s čím může být na první pohled potíž je skutečnost, že sytém potřebuje dostatek kvalifikovaného personálu pro provoz. Ani to ale zřejmě nepředstavuje problém.

USA Ukrajinci připraví na vše

USA plánují Ukrajince vycvičit na americké základně v německém Grafenwoehru. Od ledna také plánuje Washington poskytnout příslušníkům ukrajinských ozbrojených sil nejen vojenský výcvik, ale i víceúrovňový operační výcvik, informuje web Origo. Podle mluvčího Pentagonu Pat Rydera se to má týkat zhruba 500 ukrajinských vojáků. Výcvikem je v Německu provedou členové evropských a afrických velitelství amerických sil.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Systém Patriot vlastní kromě USA také mnoho evropských států, aktuálně chrání i Slovensko

„První část vojenského kurzu je zaměřena na ozbrojený výcvik a poté účastníci absolvují operační výcvik. Od operací na úrovni vojenské čety po operaci na úrovni praporu,“ cituje Rydera web Origo. Vše má být zaměřeno obzvlášť na schopnosti související s nakládáním se zbraněmi poskytnutými USA. Podle Pentagonu prošlo už od dubna americkým výcvikem asi 3100 ukrajinských vojáků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa