Bývalý brněnský radní šířil o prezidentovi fámu, že mu zbývá jen několik měsíců života. Teď kandiduje za Piráty

Svatopluk Bartík se chce vrátit zpět do komunální politiky. V městské části Brno-sever hodlá kandidovat za Pirátskou stranu.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky
                   

Svatopluk Bartík, bývalý radní Brna-středu, na sebe upoutal pozornost v listopadu 2017, a to před prezidentskými volbami. Na svém profilu na sociální síti Facebook napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu s metastázemi na několika místech, a že má před sebou jen několik měsíců života. Podle něj měla hlava státu o své nemoci vědět už několik týdnů, ale odmítla se léčit. „Šlo o zlý úmysl, cílem bylo znemožnit inženýra Miloše Zemana v rámci prezidentské volby,“ poznamenal Zemanův právník Marek Nespala pro ČT.

Se Zemanem prohrál

Takové tvrzení Hrad odmítl s tím, že prezident v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, který žádný nový problém neodhalil. Jiří Ovčáček Bartíkem zveřejněné informace označil za lživé. „Kdo je šíří, je lidský odpad,“ uvedl. Bývalý brněnský radní nakonec své tvrzení stáhl a následně také s prezedentem prohrál soud o omluvu a odškodnění. Zaplatit měl 250 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soudní rozsudek

Bartík byl od roku 2020 poradcem jihomoravských Pirátů a teď se rozhodl za Pirátskou stranu kandidovat. „Po konzultaci s některými z vás jsem se rozhodl zapojit do primárek na MČ Brno-sever, domnívám se , že mám co přinést k lepšímu životu v našich čtvrtích spadajících pod tuto městskou část,“ oznámil exradní v kandidátském příspěvku. Ucházet se chce o první nebo druhé místo kandidátky.

I v Pirátech nemá Bartík oporu

Bartík za své cíle označil zvýšení dopravní bezpečnosti, prosazení elektromobility i regulaci parkování osobních a nákladních aut. Zasadit se chce i o kvalitnější a pestřejší nabídku mateřských a základních škol, vyšší transparentnost úřadů nebo omezení venkovní reklamy. Někteří členové Pirátské strany ale z Bartíkovy kandidatury nejsou nadšení. Lukáš Doležal, člen předsednictva Evropské pirátské strany, se například obává poškození strany, a to kvůli šíření nepravdivých informací o hlavě státu.

iZdroj fotografie: s vědomím České pirátské strany / Facebook
Piráti

„Tato kauza se rozmázla v době, kdy jsi Pirátům v Jihomoravském kraji dělal stratéga kampaně a předpovídal jsi nám o dost výrazně menší zisk, než nakonec byla skutečná realita,“ napsal na pirátském fóru. Doležal připomněl také anketu, podle které se měla většina členů Pirátů vyjádřit, že má s Bartíkem negativní zkušenost. Bývalý brněnský radní byl v minulosti členem Strany zelených. Také stál u zrodu hnutí Žít Brno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články