Dezinformační weby mají znovu žně. Ani po několikaměsíční odstávce na ně čtenáři nezapomněli

Na konci května internetové sdružení CZ.NIC odblokovalo sedm dezinformačních webů. Jejich návštěvnost se od té doby zdvojnásobila.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Válka na Ukrajině, která začala 24. února, změnila mnoho. Novinky nastaly i v internetovém prostředí. Poprvé byly v Česku zablokovány webové stránky. Cílem opatření bylo podle internetového sdružení CZ.NIC omezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v online prostoru. Podle sdružení se vybrané weby snažily ruskou agresi zlehčovat, ospravedlňovat a dokonce i schvalovat.

Blokování už nebylo možné

Od konce února se tak lidem nezobrazovaly webové stránky Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Rozhodnutí mělo kromě příznivců také mnoho kritiků. Argumentovali především svobodou slova, která podle nich byla narušena. Podle CZ.NIC ale představovaly weby v prvních týdnech války hrozbu, a proto bylo jejich zablokování nutné. Na konci května ale hrozba opadla, protože weby byly znovu zprovozněny, jak informoval například server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nepravdivé informace

Podle internetového sdružení by další blokování bylo možné jen na základě příkazu soudu, policie nebo jiného kompetentního orgánu, psali jsme zde. K tomu nedošlo, a tak weby mohou dále chrlit jakékoli zprávy. A to se také děje. Zájemci o jiné než mainstreamové pohledy mají znovu na výběr, z jakých zdrojů budou čerpat. Největší oblibě se těší weby Protiproud.cz, Prvnizpravy.cz a Skrytapravda.cz, jak vyplývá z dat na serveru Similarweb. Internetové stránky Prvnizpravy.cz navštívilo během června dvojnásobně více lidí než v květnu, a to téměř 148 tisíc čtenářů.

Uživatelé jako dezinformátoři

Velkému zájmu se těší také dezinformační web Protiproud novináře Petra Hájka, blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause. Ten funguje aktuálně pod doménou Protiproud.info a během června web zaznamenal více než 700 tisíc návštěvníků. Je tak zřejmé, že česká dezinformační scéna opět pracuje naplno. Potvrzuje to také nedávný článek webu Novinky, který píše o stále mohutnější informační válce vedené Ruskem ve východní Evropě. Kreml se dokonce neštítí platit novinářům za zveřejňování proruského obsahu.

V Bulharsku takoví lidé dostávají 2000 eur (asi 49 tisíc korun) měsíčně. Konspiračním teoriím se vede také v Polsku, jak dále informuje server Novinky. U českých sousedů se například hromadně šířila „zaručená“ informace, že polské gangy obchodují s orgány ukrajinských uprchlíků. Dezinformacím nahrává také nespokojenost občanů v důsledku rostoucích cen potravin a pohonných hmot. Samotní uživatelé internetu tak pod vlivem emocí často sami šíří hoaxy na sociálních sítích. Není výjimkou, že některé smyšlené zprávy mají desítky až stovky tisíc sdílení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články