Velikonoce jsou za rohem: Obchody budou zavřené, ovšem ne všechny

V Česku platí zákon o prodejní době, který omezuje otevírací dobu obchodů ve vybraných státních svátcích. Vztahuje se i na Velikonoce.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Velikonoce jsou spojeny nejen s křesťanskou tradicí, ale také pohanskými zvyky a obdobím vítání jara. Letos jedny z nejdůležitějších svátků v roce připadají na 7. až 10. dubna, informuje web Novinky. S tím se pojí také odlišná otevírací doba obchodů. Přestože již Velký pátek je státním svátkem, otevírací doba obchodů zůstane v tento den standardní. Naopak na Velikonoční pondělí už si lidé nenakoupí. Podle zákona musí mít prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno. Ne všechny obchody ale budou zavřené.

Otevřeno budou mít čerpací stanice i prodejny na nádražích

Web E15 upozorňuje, že Velikonoční pondělí není jediným svátkem, na který se vztahuje zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který v Česku platí od 1. října 2016. Obchody nad 200 metrů čtverečních budou letos uzavřeny také v pondělí 8. května, kdy se slaví Den vítězství, ve čtvrtek 28. září na Den české státnosti a dále v sobotu 28. října, na kterou připadá Den vzniku samostatného Československa. Otevřeny naopak mohou zůstat prodejny s výměrou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice nebo prodejny na nádražích, informuje web Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na čerpací stanice se zákon o omezení prodejní doby o státních svátcích nevztahuje

Tradičně se pak obchody podle zákona zavřou také v období Vánoc. Na Štědrý den si je možné nakoupit jen do 12 hodin, oba svátky vánoční 25. a 26. prosince jsou pak obchody uzavřeny po celý den, informuje web E15. Jak nicméně Události247 psaly, letos Štědrý den připadá na neděli, takže některé menší prodejny budou mít možná zavřeno i tak.

Naopak během některých jiných státních svátků zůstávají obchody otevřeny jako v kterýkoliv jiný den. Kromě zmíněného Velkého pátku mezi ně patří také 1. květen, kdy se slaví Svátek práce, otevřeno bude také 5. a 6. července na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Den upálení mistra Jana Husa. Lidé si bez omezení nakoupí i 17. listopadu, na který připadá Den boje za svobodu a demokracii.

Lidé se v zákoně stále nevyznají

Mnoho lidí se ale v nařízeních nevyzná a občas se proto objeví návrhy, jestli by nebylo vhodné zákon změnit. Web Peníze, upozorňuje, že v aktuálním složení Sněmovny již nejsou strany, které zákon v roce 2016 prosadily. Naopak proti zákazu byly tehdy partaje, které dnes Sněmovnu ovládají. Jde o ODS, TOP 09, STAN a proti návrhu hlasovalo také hnutí ANO. Mezi zákonodárci však ani nyní nepanuje shoda na tom, jak zákon upravit.

Server Peníze píše, že z 200 oslovených poslanců na dotaz o změně zákona odpovědělo pouze 43 z nich. Z tohoto počtu se 18 vyjádřilo pro zrušení omezení, 10 zákonodárců by současné znění zákona neměnilo, 13 by ho naopak rozšířilo a 2 nejsou zcela rozhodnuti. Web Peníze připomíná, že cílem regulace o prodejní době měla být ochrana zaměstnanců obchodů před zneužitím ze strany zaměstnavatelů, jež by je nutili pracovat i o svátcích. Podle některých by tak obchody měly být uzavřeny každou neděli, jako to platí třeba v Rakousku či Německu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články