Mistrovský plán Rusů jde jako po másle a všichni dělají, že ho nevidí. Nový člověk ve vedení armády může pro svět znamenat pohromu

Tvrdý kritik oficiálního velení ruské armády zajímavě načasoval své kroky. Je možné, že vlivný spojenec Vladimíra Putina, oligarcha a šéf žoldnéřů míří mnohem výš.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Situace ve východní části Ukrajiny zřejmě nabrala nový směr. Ruské jednotky se na příkaz ministra obrany Sergeje Šojgu stahují z Chersonu na východní břeh Dněpru. Nejde prý o ústup, ale manévr. Ukrajinci jsou však opatrní, obávají se, že to je past. Nevěří, že by Rusové opustili první velké město, které od vypuknutí konfliktu obsadili, bez boje. „Všechno zaminovávají,“ napsal na Twitteru poradce ukrajinského prezidenta Mychajl Podoljak.

Zasahovali jsme a budeme zasahovat

Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války je však nepravděpodobné, že by stahování vojáků na východ od Dněpru byla past. Válka trvá už devět měsíců a mírová jednání jsou v nedohlednu. Oboustranná ochota jednat je na bodu mrazu. Načasování přiznání blízkého spojence ruského prezidenta Jevgenije Prigožina, že Rusko zasahovalo do amerických voleb, je v té souvislosti velmi zajímavým krokem.

Oligarcha a zakladatel ruské žoldnéřské organizace Wagnerovy skupiny na svém kanálu na Telegramu nekompromisně odpověděl na dotaz, zda jako šéf Agentury pro výzkum internetu skutečně zasahoval do amerických voleb. „Pánové, zasahovali jsme a budeme zasahovat. Pečlivě, precizně, s chirurgickou přesností, vlastní metodou, ve které jsme nejlepší,“ uvedl Prigožin. Přitom on sám i Kreml obvinění z vměšování do voleb v USA v minulosti odmítali.

Je hlavním kritikem ruské generality

Rušno je kolem Prigožina už od září, kdy přiznal, že právě on stojí za zrodem Wagnerovců. Soukromá armáda, kterou západní rozvědky obviňují z páchání těch nejhorších válečných zvěrstev, operuje v předních liniích ofenzívy na Ukrajině a stínově realizuje zámořské ambice Kremlu. Oligarcha, který se držel ve stínu, vstoupil viditelně na scénu. Během několika měsíců získal v Rusku nebývalou popularitu a ještě větší vliv.

iZdroj fotografie: S vědomím Ivanna Klympush / Twitter
Válka na Ukrajině se odehrává už devět měsíců

Ne všichni v Kremlu jsou z Putinova šéfkuchaře, jak se Prigožinovi přezdívá, nadšení. Spolu s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem jsou hlavními a tvrdými kritiky ruské generality a jejího počínání na Ukrajině. Kritika oficiálního velení jim prochází. Jejich jednotky operují v nejtěžších bojích a jsou obávané a velmi kruté. Wagnerovci naverbovali zločince i vězně. Co bude následovat po stažení ruských vojsk u Chersonu za Dněpr je otázkou.

Existuje možnost, že chce vystřídat Putina

Další problémy oficiálního velení jsou vodou na mlýn Prigožina. Pokud by se Putin rozhodl dát důvěru svému dlouholetému spojenci, styl války na Ukrajině by se pravděpodobně změnil. Vzhledem k jeho mezinárodním aktivitám by to mohlo mít negativní dopad na celosvětové dění. Nebo může být ve hře i jiná varianta. Podle analytiků uvažuje Prigožin o vstupu do ruské politiky, píše Trend. Existuje tedy i alternativa, že jeho ambicí, pokud by se potvrdily spekulace o chatrném zdraví Putina, je prezidentský post.

Jaké jsou podle vás plány Ruska do konce letošního roku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články