Putin má zřejmě rakovinu krve, údajně by to měly dokazovat odtajněné nahrávky

Spekulací spojených se zdravím ruského prezidenta je v posledních týdnech mnoho. Kromě Parkinsonovy choroby se mluví také o rakovině. Potvrzují to i slova ruského oligarchy.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

S informacemi z tajné nahrávky přišel server New Lines. Na audiozáznamu má ruský oligarcha, který je blízký Kremlu, popsat ruského prezidenta Vladimira Putina jako „velmi nemocného rakovinou krve“. Nejmenovaný zdroj neměl mít ponětí o tom, že je nahráván, píše New Lines. I proto si možná v záznamu nebral vůči šéfovi Kremlu servítky. „Problém je v jeho hlavě… Jeden blázen dokáže obrátit svět vzhůru nohama,“ cituje slova oligarchy server New Lines. Zmínil také skutečnost, že svými kroky ruský prezident ničí ekonomiku mnoha zemí.

Tajný muž je velmi vlivný

Přestože je na nahrávce muž, který má k Putinovi blízko, s jeho tažením na Ukrajinu nesouhlasí. A zřejmě není jediný z nejbližšího okolí šéfa Kremlu. „Všichni doufáme, že Putin zemře na rakovinu,“ zaznělo v nahrávce od ruského oligarchy, jak píše server CNN Prima News. Server New York Post pak rovnou přišel i s domněnkou, kdo je autorem slov na tajné nahrávce. Podle informací Postu jde o ruského energetického magnáta, který je v současnosti v emigraci a řadí se mezi 200 nejbohatších ruských podnikatelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

Server New Lines, který s nahrávkou přišel, ale žádné jméno nesdělil. Důvodem mají být obavy „že by vyzrazení vedlo k odvetným opatřením ze strany ruského státu“. Ať informaci o Putinově rakovině krve vyřkl kdokoli, podporuje to dřívější indicie o špatném zdraví ruského prezidenta. O rakovině se spekuluje od začátku dubna, jak připomíná server CNN prima News. Před pár dny se také objevila informace, že šéf Kremlu musí podstoupit chirurgický zákrok. V souvislosti s operací byla také skloňována rakovina.

Nemocný prezident bez podpory

Oficiálně ale nic potvrzeno nebylo. Kreml dlouhodobě prezentuje svého vůdce jako zdravého sportovce a jakékoli spekulace o chorobách odmítá. Špatný zdravotní stav přitom potvrzují fotografie a videa z poslední doby, na kterých ruský prezident nepůsobí v dobré kondici. Veřejně to ale nepotvrdil nikdo, kdo se s Putinem setkal osobně. Nedá se to očekávat ani od účastníků pondělní schůzky. Na ni pozval šéf Kremlu představitele zemí sdružených v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Na summitu tak jednali lídři Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Běloruska, jak informuje server Meduza. Ve veřejné části jednání ale mluvil o válce na Ukrajině jenom Putin a běloruský vůdce Lukašenko. Ten zmínil pokusy rozdělit Ukrajinu a také obvinění, že země „spadla pod Západ“, píše Meduza. Ostatní účastníci schůzky se veřejně k válce nevyjádřili. Posléze byla Ukrajina podle Putina diskutována za zavřenými dveřmi. Žádná veřejná podpora vůči ruskému tažení na Ukrajině má ale podle serveru The New York Times ukazovat izolaci ruského prezidenta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články